7 grzechów głównych polskiego Kościoła

Siedem grzechów głównych to zachowania, które prowadzą do popełniania innych grzechów. Ich liczba jest jednak stanowczo za mała, by podsumować działalność polskiego Kościoła w czasie, kiedy wydajemy „Fakty i Mity”.

„Chrystus dał Apostołom władzę rządzenia, nauczania oraz uświęcania, której wszyscy muszą się podporządkować…” – czytamy w piśmie z 1956 r. hiszpańskiego jezuity o. Joachima Salaverriego.
Hierarchowie kościelni, czyli współcześni apostołowie, aż nadto wzięli sobie te słowa do serca. Przekonani, że wszyscy bez wyjątku muszą się im podporządkowywać, żyją w naszym kraju jak feudalni monarchowie. W Polsce, krainie egzorcyzmów, z mieszkańcami miłującymi się w rytuałach, obrzędach i pokropku, utożsamiającymi księży z Bogiem, nie wymaga to zbytniej finezji. Wszystkich grzechów Kościoła, wypierającego się instytucjonalnej odpowiedzialności za pedofilię podwładnych, wspierającego faszystów, niestającego w obronie pokrzywdzonych, zajętego wymyślaniem coraz to nowych powodów, by piętnować każdego, kto nie podporządkuje się jego władzy, szczującego i zohydzającego wiarę, budującego społeczne podziały, nie sposób wyliczyć. Dlatego zniekształcone twarze hierarchów jak w lustrze odbijają się w polskim Kościele, trawionym grzechami, które sam wymyślił…
Autor: Katarzyna Wilk-Wojtczak
Więcej: efaktyimity.eu

Artykuł pochodzi z numeru 18/2019 tygodnika Fakty i Mity