Organizowany od 20 lat w Białostockim Ośrodku Kultury festiwal Underground/Independent nabrał w poprzedni weekend ogólnopolskiego rozgłosu.

Najpierw w sobotni ranek odbyła się konferencja prasowa z udziałem: Stanisława Sadowskiego z Krucjaty Młodych, Pawła Myszkowskiego, miejskiego radnego PiS, któremu blisko do ONR, oraz Patryka Panasiuka, działacza Porozumienia Gowina i prawosławnego subdiakona polskiej Cerkwi w jednym. Trójce prawicowych obskurantów nie w smak były zaprezentowane na festiwalu filmy w rodzaju „Wieczoru morderczych zakonnic” czy „Seksorcysty”. Wszyscy trzej jak jeden mąż stanęli w obronie rzekomo szarganych „wartości chrześcijańskich”, chociaż żaden z nich, co przyznali zgodnie, inkryminowanych obrazów nigdy nie widział. Dodatkowo oburzył ich fakt, że festiwal finansowany jest z publicznych pieniędzy. Po południu prym wiódł Sadowski, który przed kino, w którym odbywały się pokazy festiwalowe, spędził starców i dziatwę szkolną na wspólny różaniec przeciwko „satanistom”.

Na nic oczywiście zdało się koncyliacyjne oświadczenie Białostockiego Ośrodka Kultury, w którym można przeczytać, że nikt nikogo tak dobranym repertuarem nie zamierzał obrażać.

„Jesteśmy otwarci na różnych widzów, o różnym światopoglądzie czy wyznaniu, również na ateistów. Jesteśmy też przeciwnikami cenzury, bo wielu z nas dobrze pamięta minione czasy i nie chciałoby jej powrotu” – napisali twórcy festiwalu. Naiwni…

Facebook Comments