Powstało wiele przewodników, które wymieniają po kolei ważne aspekty życia w zdrowiu i szczęściu. Biblia pomogła nam w stworzeniu kolejnego – biblijnego przewodnika o zdrowiu. Co powinniśmy z niego zapamiętać?

Nasz Ojciec w niebie chce, abyśmy żyli długo i szczęśliwie, a przede wszystkim w zdrowiu. Pomocna w osiągnięciu tego okazuje się Biblia. Oto na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę:

1. Dieta: Według Biblii nasza dieta powinna spełniać kilka kryteriów – być bogata w warzywa i owoce (por. Rdz 1,29), bezkrwawa (por. Rdz 9,3–4), uwzględniać zasadę niełączenia produktów mlecznych z mięsnymi (por. Wj 23,19) oraz listę zwierząt czystych i nieczystych (por. Pwt 14,3–21).

2. Woda: Biblia w kilku miejscach pokazuje, że bez wystarczającej ilości wody człowiek nie może normalnie funkcjonować (por. Wj 17,1–7; Pwt 8,7; Rdz 2,5).

3. Higiena: Pismo Święte wykazuje również, że dbanie o higienę jest podstawą w walce z chorobami zakaźnymi (por. Kpł 14) i innymi bakteriami (por. Kpł 11).

4. Ruch: Ruch to zdrowie i Biblia się pod tym podpisuje. Jedno z przykazań rozpoczyna się od nakazu pracy przez sześć dni (por. Wj 20,9), a w innych miejscach znajdziemy liczne wersety potępiające lenistwo (por. Prz 6,6–8; Prz 13,4; Prz 24,30–34).

5. Odpoczynek: To samo przykazanie, które mówi o pracy, mówi również o odpoczynku. Bóg poświęcił bowiem jeden dzień w tygodniu, który powinniśmy przeznaczyć na społeczność z nim i przerwę od wszelkiej pracy (por. Wj 20,8 –11).

6. Duchowość: Biblia uczy również, że powinniśmy pielęgnować naszą psychikę. Nic tak nie sprzyja zdrowemu ciału jak zdrowy duch (por. Przyp 12,25; 17,22).

7. Umiar: Pismo Święte nie zabrania nikomu picia alkoholu. W jednym miejscu zachęca nawet do spożywania niewielkich ilości na problemy żołądkowe (por. 1 Tym 5,23). Przestrzega też jednak przed nadużywaniem go (por. 1 Kor 6,12) oraz otwarcie potępia pijaństwo (por. Przyp 20,1).

8. Miłość: Nic tak nie uskrzydla człowieka jak miłość. Biblia już w Księdze Rodzaju zachęca do współżycia (por. Rdz 1,28), które jest dla nas nie tylko przyjemnością (por. Przyp 5,18–19), ale i drogą do zachowania witalności i zdrowia!

Przez minione dwa lata staraliśmy się razem z Wami, kochani Czytelnicy, odkrywać Biblię na nowo i zgłębiać jej tajemnice. Cykle: „Niewiasty biblijne”, „Słownik tajemnic biblijnych”, „Kryminalna Biblia” oraz „Zdrowa Biblia” pomogły nam nieco zrozumieć tę prastarą księgę, pełną metafor i tajemniczych historii. Miejmy nadzieję, że to jednak nie koniec naszej przygody z Biblią!

Facebook Comments