Julian Brun był jednym z najciekawszych umysłów w kierownictwie KPP. Publicysta, krytyk literacki, historyk, w 1926 r. wydał głośną książkę pt. „Stefana Żeromskiego tragedia pomyłek”.

W 1962 r. jedną z ulic na warszawskim Mokotowie nazwano imieniem Juliana Bruna. Imieniem Bruna nazwano w PRL-u także warszawski Dom Dziennikarza przy ul. Foksal. Również do 2017 r. imię Juliana Bruna nosiła szkoła podstawowa w Skołyszynie na Podkarpaciu.

Julian Brun urodził się 21 kwietnia 1886 r. w Warszawie. Pochodził z rodziny mieszczańskiej. Jego ojciec był właścicielem małej fabryki tytoniu. W domu rodzinnym panowała atmosfera tradycji powstańczych i wolnościowych. Członków rodziny Bruna cechowała aktywna antycarska, patriotyczna postawa. Dzięki dogodnym warunkom mieszkanie Brunów stało się miejscem spotkań Związku Młodzieży Socjalistycznej i kółek samokształceniowych, na których wykładowcami byli m.in. Ludwik Krzywicki i Stefania Sempołowska. Omawiano broszury socjalistyczne i prace Karola Marksa. W 1905 r. było ono miejscem spotkań działaczy SDKPiL, a przez pewien czas nawet siedzibą Komitetu Warszawskiego tej partii.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułWidmo krzyża
Następny artykułKlerykalizacja Polski
Teolog protestancki i publicysta. Ukończył studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Jest magistrem teologii ewangelickiej. Z „FiM” współpracuje od 2003 r. Jego zainteresowania koncentrują się wokół Biblii i aktualnych wydarzeń. Mieszka w Krośnie na Podkarpaciu, więc często korzysta z uroku pobliskich Bieszczadów i Beskidu Niskiego. („Guru” polskich ateistów – przyp. red.).