Komunistyczna Partia Robotnicza Polski powstała w 1918 r. Opowiedziała się za dyktaturą proletariatu i świeckim państwem.

KPRP, później przekształcona w KPP, zajęła poczesne miejsce w historii polskiego ruchu robotniczego. Powstała w okresie odradzania się państwowości polskiej. Ideologicznie nawiązywała do swoich bezpośrednich poprzedniczek: Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy oraz Polskiej Partii Socjalistycznej-Lewicy. Walka komunistów o swobody obywatelskie była walką o laicki charakter państwa i w konsekwencji oznaczała dążenie do wyzwolenia społecznego i prawnego spod kurateli Kościoła, do likwidacji wszelkich powiązań między nim a państwem. KPRP była najbardziej prześladowaną partią w II RP.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułKATOFLIX – Boża platforma
Następny artykułPojedynek starców
Artur Cecuła
Teolog protestancki i publicysta. Ukończył studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Jest magistrem teologii ewangelickiej. Z „FiM” współpracuje od 2003 r. Jego zainteresowania koncentrują się wokół Biblii i aktualnych wydarzeń. Mieszka w Krośnie na Podkarpaciu, więc często korzysta z uroku pobliskich Bieszczadów i Beskidu Niskiego. („Guru” polskich ateistów – przyp. red.).