Fundacja Centaurus działa 15 lat. Zbudowaliśmy, dzięki wsparciu setek tysięcy darczyńców, największy na starym kontynencie azyl dla koni, w Szczedrzykowicach pod Legnicą. Z ocalonych ponad 1100 koni, 500 otaczamy opieką na naszym Zwierzęcym Folwarku, gdzie nie brak też zwierząt gospodarskich oraz setek ocalonych psów i kotów. To bilans pomocy i zaufania, jakie od Was dostaliśmy. Przez te naście lat wspieraliśmy również na ogromną skalę, finansowo i rzeczowo, liczne organizacje pro zwierzęce i prywatnych pomagaczy, głównie starsze osoby. Założyliśmy rezerwat dla kilkuset koni w Przemkowskim Parku Krajobrazowym. Edukowaliśmy dzieci i młodzież w szkołach. Zrobiliśmy ponad 3000 kampanii społecznych. Pomagaliśmy również w rehabilitacji dzieci przez terapię ze zwierzętami. Planowaliśmy na wiosnę rozpocząć ogólnopolską zbiórkę na zakup ziemi i budowę ośrodka nad morzem dla starszych zwierząt. Miały mieć swoje centrum rehabilitacji, największe w Polsce i zdolne przyjąć setki potrzebujących.

Jednak dziś, kiedy świat trzęsie się w posadach, wszystko się w jednej sekundzie zmieniło. Koronawirus nie dotknął zwierząt jak ludzi. Dotknął inaczej. Stanęły na końcu łańcucha, i świat nie ma na nie czasu, bo sam walczy o przeżycie. Zamiast zbierania na 56 ha ziemi, musimy ogłosić ogólnopolską zbiórkę, aby nie zniknąć z mapy Europy.

500 koni i tysiące innych naszych zwierząt. Po 15 latach stanęliśmy na krawędzi. Po raz pierwszy w historii. Niektórzy mówią, że ten horror niedługo się skończy, że jeszcze chwila. Ale my nie wiemy, czy za tę chwilę będziemy istnieć. Bo my – to zwierzęta. A one zwyczajnie potrzebują jedzenia i leków, taka proza życia. Zaś firmy i osoby prywatne które od wielu lat wspierały podstawowe potrzeby naszych zwierząt – same teraz mają swój kryzys. Wraz z nimi mogą zwyczajnie odejść nasze zwierzęta. Bo koń, pies czy kot sam sobie nie poradzi, a my miłością ich nie nakarmimy. Za moment zabraknie nam karmy dla psów, zabraknie fundusze na opłat za hotele dla staruszków, brakuje powoli siana, a ceny wszystkiego idą w górę. Ktoś z Was powie, że 20 zł nas nie uratuje. Będzie miał rację. Nam na utrzymanie zwierząt miesięcznie potrzeba ponad 300 000 zł. Do tego leczenie, transporty, stajenni, hotele dla zwierząt i mnóstwo innych opłat. A firmy wycofują wsparcie jedna po drugiej, bo same ledwo się trzymają. Ale 20 zł pomnożone przez tysiące osób, które zawsze pomagają naszym zwierzakom może je uratować. Nasze zwierzęta potrzebują Was dzisiaj. Jak nigdy przedtem.

Przepraszamy Was, przepraszamy nasze zwierzaki. Zwyczajnie nie byliśmy na to wszystko przygotowani. Ale nikt nie był. Nasze zapasy starczą na jeszcze chwilę, ale zegar tyka. Lada moment braknie na Zwierzęcym Folwarku wszystkiego, poczynając od siana i karmy oraz leków.

Nie wiemy, co stanie się z setkami uratowanych, polskich koni. Ani setkami psów i kotów, którymi opiekowaliśmy się tyle lat. My wiemy, że trudno teraz wymagać od kogokolwiek, aby troszczył się o zwierzęta, gdy on martwi się o własne życie. Rozumiemy to. Zawsze pomogliście, przez 15 lat stworzyliście z nami azyl i projekty, które zmieniły polską rzeczywistość dla zwierząt. Zawsze byliście. Zrozumiemy, jeśli tym razem nie będziecie. Jak powiedział jeden dostawca słomy – „Nie czas żałowac róż, gdy płoną lasy”.

Być może bluźnierstwem będzie prosić Was o pomoc dla zwierząt, gdy we Włoszech w wyniku epidemii lekarze muszą wybierać kogo odłączyć od aparatury oddechowej, gdy wielu ludzi straciło lub straci swoich bliskich, czy w Polsce, czy w innych krajach. Ale jesteśmy winni naszym zwierzętom to ryzyko, tę próbę. Na 3 miesiące przetrwania potrzebujemy około miliona złotych. Pierwszy raz prosimy o pomoc, by przetrwać, bo przez 15 lat dawaliśmy radę, na bazie różnych projektów, zebrać te fundusze wśród firm co miesiąc. Prosimy. Nie! My Was błagamy. Pomóżcie nam uratować nasze róże. Nawet jeśli płoną lasy.

Wyślij SMS o treści AZYL

7412 – koszt SMS 4,92 z VAT

7910 – koszt SMS 11,07 z VAT

91950 – koszt SMS 23,37 z VAT i kup tapetę

Będziemy wdzięczni za każde wsparcie. Wpłat z tytułem „azyl” możesz dokonać na PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350.

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8, 52-314 Wrocław
tel. 518 569 487, 518 569 488
www.centaurus.org.pl

Akcja prowadzona w ramach Kampanii Kochaj Mądrze, regulamin dostępny http://centaurus.org.pl/rkkm

Facebook Comments