21 lipca do sądu w stanie New Jersey wpłynęło oskarżenie przeciw osobnikowi, który od dekad był w ścisłym gronie luminarzy Kościoła – byłemu arcybiskupowi Waszyngtonu, 90-letniemu kardynałowi Theodore McCarrickowi.

53-letni oskarżyciel, występujący pod pseudonimem „Doe 14” zarzuca hierarsze i jego podwładnym seryjne molestowanie seksualne. Bieżąca sprawa stanowi tylko wycinek rozliczeń półwiecznych przestępstw kard. McCarricka. Gdyby zdarzyła się w innym środowisku, byłaby trudna do uwierzenia. Lecz w Kościele nie jest.

McCarrick, wówczas biskup diecezji Metuchen, zatrudnił trzech księży oraz zakonnika, który był dyrektorem szkoły katolickiej, do rekrutowania i przygotowywania przyszłych ofiar. Wykorzystywał je seksualnie w weekendowym domu na plaży w Sea Girt. „McCarrick wpełzał w nocy do łóżka dzieci i zaczynał je obmacywać szepcząc: To jest w porządku – stwierdza Jeff Anderson, adwokat Doe 14. Księża naganiacze ściągali do domu nieletnich uczniów szkół parafialnych (co najmniej siedmiu) oraz młodych seminarzystów, których rozlokowywali w pokojach. Biskup wybierał zdobycz. Doe 14 miał 11 lat, gdy McCarrick molestował go po raz pierwszy. Prócz niego (kazał się nazywać „wujem Tedem”) on i inni chłopcy byli molestowani seksualnie przez jego rajfurów.

Historia przestępstw seksualnych wyświęconego w 1958 r. McCarricka rozpoczęła się w 1969 r. Zgwałcił wówczas chłopca Jamesa Greina i traktował go jako zabawkę seksualną przez 20 lat. W ubiegłym roku Grein wytoczył kardynałowi proces, gdy w New Jersey wprowadzono prawo, wydłużające okres przedawnienia w sprawach przestępstw seksualnych przeciwko dzieciom. Krzywdzony usiłował się skarżyć: nikt w Kościele nie reagował. Nikt: Grein pojechał nawet do Watykanu i na audiencji u Jana Pawła II opowiedział, co go spotkało ze strony McCarricka. Nie przeszkodziło to Wojtyle w 2000 r. wynieść pedofila do godności arcybiskupa stolicy USA; rok później mianował go kardynałem.

Zanim to nastąpiło, w 1971 r. McCarrick molestował innego ministranta. W 1993 r. ks. Boniface Ramsey zameldował swemu przełożonemu, arcybiskupowi Louisville Thomasowi Kelly, że McCarrick molestuje seksualnie seminarzystów. W tym samym roku o przestępstwie seksualnym McCarricka na seminarzyście dowiedział się bp Edward Hughes. Dwa lata później ksiądz poskarżył mu się, że gdy był w seminarium, McCarrick wykorzystywał go seksualnie. Rok 1995: McCarrick molestuje nieletniego ministranta Johna Bellocchio. Lata później Bellocchio, nauczyciel i dyrektor szkoły katolickiej, oskarża McCarricka, że był przezeń molestowany w dzieciństwie. Przed tym pozwem McCarrick miał na koncie oskarżenie o molestowanie trzech pełnoletnich seminarzystów. Sprawa zakończyła się polubowną ugodą: archidiecezja Newark wypłaciła 80 tys. dolarów zadośćuczynienia, pod warunkiem zachowania milczenia.

McCarrick przez dekady molestował i awansował. Jego kariera jęła się chylić ku upadkowi, kiedy były ministrant udał się do archidiecezji nowojorskiej, bo usłyszał, że rozpatruje się ugodę z ofiarami kardynała. Opowiedział, co McCarrick z nim robił, gdy chłopak był nastolatkiem. W 2006 r. kardynał został skłoniony do przejścia na emeryturę. Dwa lata później Benedykt XVI nałożył nań tajne sankcje kanoniczne, zakazując aktywnej działalności duszpasterskiej. McCarrick olał papieża: dalej jeździł po świecie, gwiazdorzył, celebrował msze. Dopiero w 2018 r. pełne rozmiary skandalu wyszły na jaw i kardynał musiał rejterować. Watykan, po przeprowadzeniu śledztwa, skazał go „na życie w modlitwie i pokucie”. W 2019 r. papież Franciszek zmuszony był go zlaicyzować: w świecie huczało o półwiecznych przestępstwach kardynała pedofila. Ujawniono zdjęcie z 2015 r.: Franciszek obejmuje kardynała McCarricka w katedrze św. Michała w Waszyngtonie po wspólnych modłach w towarzystwie ponad 300 duchownych.

McCarrick nigdy się nie przyznał (Biblia: „Prawda nas wyzwoli”) do popełnienia jakichkolwiek przestępstw. W ubiegłym roku oświadczył: „Nie jestem taki zły, jakim mnie malują. Nie sądzę, bym zrobił to, o co mnie oskarżają. Było wielu innych w plażowym domu i oni nigdy nie mieli takich problemów, jak ja”. Archidiecezja Newark odmawia komentarzy. Adwokat McCarricka Barry Coburn odmawia komentarzy. A święty Wojtyła w Domu Pana.

Facebook Comments