Dzieci dziedziczą długi. Odbierane są im majątki i świadczenia, takie jak emerytury czy renty, przyznane po zmarłych opiekunach, w celu pokrycia odziedziczonych długów.

Tygodnik „Wprost”, luty 2020 r.: 11-letnia Zuzia ma do spłacenia milion złotych długu. Dzieciństwo spędziła w sklepie przy opuszczonej hurtowni. Teraz wychowuje się z mamą na 20 mkw. Komornik zajął jej rentę po zmarłym tacie. Zuzia dostawała po zmarłym ojcu 604 zł. Komornik zabiera jej miesięcznie 180 zł i zostawia 424 zł.

TVN24, styczeń 2014: kancelaria wynajęta przez bank domaga się od 9-letniego chłopca spłaty zadłużenia po śmierci dziadka. Kacper odziedziczył 18 tys. zł długu.

Jeśli na spadkobiercę spadnie obowiązek spłaty niechcianych zobowiązań, ma pół roku od momentu dowiedzenia się o byciu spadkobiercą na podjęcie decyzji o tym, co zrobić ze spadkiem, a także z towarzyszącym mu długiem. Po pierwsze, może zdecydować się na odrzucenie spadku. Zostaje wtedy wyłączony z dziedziczenia, a prawo do spadku (i konieczność spłaty ewentualnego zadłużenia) nabywają kolejne osoby według linii dziedziczenia ustalonej przez Kodeks cywilny. Może on także trafić w ręce nieletniej osoby, jeżeli zmarłym był rodzic lub inny krewny, jeśli prawo w danym przypadku wyznacza dziecko na spadkobiercę.

Brać czy nie brać?

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments