Według Księgi Wyjścia historia exodusu i plag, ze śmiercią pierworodnych włącznie, poprzedzona została zniewoleniem, prześladowaniem i skazaniem na śmierć pierworodnych synów Izraela. Ale czy nie jest tak, że to nie Bóg, lecz „tajne bojówki”, jak pisze Czytelniczka, pozabijały pierworodnych synów egipskich?

Na tak postawione pytanie można by odpowiedzieć, że hipotetycznie wszystko jest możliwe i niczego nie można z góry wykluczyć. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę szerszy kontekst biblijny tych wydarzeń, który skrótowo przedstawiłem w pierwszej części, odpowiedź nie jest już tak oczywista. Zatem…

Kto uśmiercił pierworodnych?

Tekst biblijny przypisuje to Bogu, jak czytamy: Tej nocy przejdę przez ziemię egipską i zabiję wszystko pierworodne w ziemi egipskiej, od człowieka do bydła, i dokonam sądów nad wszystkimi bogami Egiptu: Ja, Bóg (…). A gdy ujrzę krew na nadprożu i na obu odrzwiach, ominę was i nie pozwolę niszczycielowi wejść do domów waszych, aby zadać cios (Wj 12,12.23).

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułWirus a gospodarka
Następny artykułZmiana w Kijowie
Bolesław Parma
Absolwent Seminarium Duchownego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Podkowie Leśnej. Jest żonaty, ma dwie dorosłe córki i syna. Od 35 lat prowadzi działalność kaznodziejsko-duszpasterską w autonomicznych zborach protestanckich. Przez kilka lat prowadził ją również wśród osób uzależnionych od alkoholu. W 2000 r. rozpoczął współpracę z tygodnikiem „Fakty i Mity”, która trwa aż do teraz. Owocem tej współpracy – artykułów, które ukazywały się w „FiM” – jest kilka książek: „Prawda o dogmatach Kościoła katolickiego”, „Przypowieści Jezusa”, „Niepokorni synowie Kościoła”, „Pytania dotyczące Biblii”, „Pytania i odpowiedzi”, „Biblia, wiara, religia” oraz „Świat i Kościół w proroczej perspektywie”. Pasjonuje go biblistyka, historia, archeologia, literatura. Urzeka piękno gór, lasów, przyrody. Wolne chwile lubi spędzać przy dobrym filmie, książce, muzyce. Amatorsko sam gra na gitarze i harmonijce ustnej. (Wspaniale śpiewa! Ma serce anioła i duszę czystą jak woda z najczystszego źródła – przyp. red.).