Błogosławieństwo wydawcy

Droga do świeckości

Szanowni Państwo, Kochani!

Już ponad 19 lat, a dokładnie od 230 miesięcy, czy też 1 000 tygodni albo, jak kto woli, od 7 000 dni, docieramy do Waszych domów. Tak, trzymacie w rękach tysięczne wydanie tygodnika „Fakty i Mity”. Przygotowaliśmy dla Was 40-stronicowe kompendium wiedzy na temat życia Polaków w naszym katolickim państwie na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Nasza działalność misyjna, bo tak nazywam nierówną walkę o rozdział Kościoła od państwa, zaczęła przynosić efekty. Afery pedofilskie nie są już w tak ogromnej skali zamiatane pod dywan, obłuda i pycha bywają piętnowane. Jest szansa, że finanse Kościoła staną się bardziej jawne.

Od początku istnienia „Faktów i Mitów” obnażaliśmy grzechy Kościoła katolickiego, o których pisze Katarzyna Wilk-Wojtczak w artykule „7 grzechów głównych”. Nigdy nie walczyliśmy z wiarą, ale właśnie z grzechem, który trawi różne kościoły, w tym dominujący w Polsce Kościół katolicki. Na przykład chciwość jest niczym drugie imię Tadeusza Rydzyka, który ma za nic słowa Ewangelii św. Mateusza: „Nikt nie może dwom panom służyć. (…) Nie możecie służyć Bogu i mamonie” (Mt 6,24–34). Biznesmen z Torunia lekceważy Pismo Święte, bezczelnie wyciąga rękę po kolejne dotacje skarbu państwa na rozwój swojej działalności gospodarczej i wcale nie przeszkadza mu to w byciu „sługą bożym”. Czas z tym skończyć! Wypłacane przez 28 lat w ramach Funduszu Kościelnego miliony złotych mogłyby poprawić byt każdej polskiej rodziny bez „gratisów” Kaczyńskiego. Dlatego tak ważne są transparentność finansów Kościoła, jego rzeczywisty rozdział od państwa polskiego i renegocjacja konkordatu.

Ponad 19 lat nagłaśnialiśmy afery pedofilskie z udziałem hierarchów KrK, przez lata utajniane, między innymi przez papieża Jana Pawła II. Opowiadaliśmy się za zaprzestaniem finansowania Kościoła z naszych pieniędzy. Ten numer w ogromnej części jest poświęcony skutkom zawartej 23 lutego 1998 r. umowy konkordatowej pomiędzy Stolicą Apostolską i Polską. Okoliczności towarzyszące podpisaniu przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego aktu ratyfikacyjnego opisuje ze szczegółami Adrian Ziemiński w artykule „Kulisy konkordatu”. O zniewoleniu „na życzenie”, kajdanach nałożonych Polsce przez Kościół katolicki i grabieży, dokonywanej na państwie polskim pisze Blanka Florczyk w tekście „Uwolnić Polskę”. O nadinterpretacji umowy przez kler opowiada też Jerzy Dolnicki. Wskazuje podstawy do wygaszenia konkordatu z uwagi na permanentne wtrącanie się Kościoła w sprawy państwa polskiego. Naruszany w ten sposób art. 60 ust. 1 konwencji wiedeńskiej o prawie traktatów daje podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia konkordatu. Tyle teoria, bo praktyka wskazuje coś zupełnie innego…
Prezes zarządu Stowarzyszenia Kongres Świeckości, adwokat dr Mirosław Woroniecki, przedstawia cel Stowarzyszenia, które jako pierwszoplanowe zadanie postawiło sobie doprowadzenie do ujawnienia sytuacji finansowej Kościoła i jego aktywności pozareligijnej. Kongres opracował projekt ustawy o jawności przychodów kościołów i związków wyznaniowych oraz o likwidacji ich przywilejów finansowych. Adwokat M. Woroniecki uważa, że pozbawienie kościołów i związków wyznaniowych przywilejów niezwiązanych z działalnością w sferze kultu religijnego przywróci zaburzoną równowagę pomiędzy konstytucyjnie zagwarantowaną sferą autonomii i niezależności grup wyznaniowych a interesami państwa.

O wpływie władzy na życie społeczne, gospodarcze oraz o poddańczej polityce w relacjach z Kościołem mogą Państwo przeczytać w artykułach „1000 razy Polska i Polacy” Blanki Florczyk i Grzegorza Szokińskiego „19 lat faktów. Mity to w polityce”. Dorota Wróblewska w swojej „Polsce aferalnej” przeprowadzi przez ostatnie dwie dekady afer, które wstrząsnęły Polską i Polakami. Jakub Jabłoński natomiast zrelacjonował wydarzenia polityczne na arenie międzynarodowej, które radykalnie zmieniły nasze życie.
Zachęcam do lektury tego znakomitego wydania, w szczególności polecam wywiady z prof. Marią Szyszkowską, prof. Tadeuszem Bartosiem i prof. Moniką Płatek. Polecam Państwa życzliwej uwadze świetny felieton prof. Joanny Senyszyn, która jest naszą stałą felietonistką od 2004 r. Namawiam do lektury artykułów znakomitego biblisty Bolesława Parmy i historyka ateizmu Artura Cecuły.
Mam nadzieję, że ten wyjątkowy jubileuszowy numer jeszcze szerzej otworzy wszystkim oczy na polską rzeczywistość i ukaże faktyczne „oblicze ziemi, tej ziemi”.

Pragniemy, aby Polska przestała być państwem wyznaniowym, krępowanym niekorzystną umową konkordatową, w której interesy religii przedkłada się nad struktury państwowe. Dlatego też apelujemy do Was, Drodzy Czytelnicy, abyście składali podpisy pod naszą społeczną inicjatywą ustawodawczą „Świeckie państwo” (stosowny druk znajdziecie wewnątrz numeru). Należy wypowiedzieć umowę konkordatową w obecnym kształcie. Wspólnie możemy uwolnić Polskę spod jarzma Kościoła. Wstańmy więc z kolan, Kochani. Obiecuję, że będziemy aktywnie towarzyszyć Wam w drodze do wyzwolenia.

Chciałabym podziękować z całego serca wszystkim wspaniałym Autorom „Faktów i Mitów”. Ludziom o otwartych umysłach, pełnym empatii, odważnym, którzy nie boją się opowiedzieć po właściwej stronie, którzy mają cywilną odwagę pisać i walczyć o lepsze jutro dla nas wszystkich. Nie jestem w stanie wyliczyć setek nazwisk fantastycznych dziennikarzy i redaktorów towarzyszących nam ponad 19 lat, więc zwyczajnie powiem: dziękuję. Pragnę też podziękować Drogim Czytelnikom: bez Was nie byłoby „Faktów i Mitów”. Już za tydzień wspólnie rozpoczniemy „dwutysiącnumerze” „FiM”. Koniecznie bądźcie z nami!

Raz jeszcze, dziękując wszystkim za wszystko, zapraszam do czytania jubileuszowego wydania naszego tygodnika. Miłej lektury!
Ewa Kotlińska
członek zarządu
Błaja News sp. z o.o.

Artykuł pochodzi z numeru tygodnika Fakty i Mity