Huzia na…

Między 23 i 26 maja 2019 r. obywatele Unii Europejskiej zdecydują, czy będziemy spokojnie i z rozwagą poprawiać najwspanialszy powojenny projekt polityczny Europy, czy też zwyciężą siły dążące do jego wypaczenia i unicestwienia.

Wątpliwość jest o tyle uzasadniona, że w krajach członkowskich wraz z liczbą niezadowolonych z integracji rosną tendencje odśrodkowe. Dotychczas ich najjaskrawszym przejawem było referendum 23 czerwca 2016 r., w którym Brytyjczycy podjęli najgłupszą decyzję w historii swojego imperium i postanowili opuścić europejską
wspólnotę. Do urn poszli gremialnie – frekwencja wyniosła 72 proc. Brexit wybrało 53 proc. biorących udział w referendum Anglików i 52,5 proc. Walijczyków.

Przeciw było 62 proc. Szkotów, 56 proc. Mieszkańców Irlandii Północnej i aż 96 proc. Gibraltarczyków. Młodzi opowiedzieli się zdecydowanie za Unią. W grupie wiekowej do 24 lat za pozostaniem w niej głosowało 73 proc. młodych, wśród 25–34-latków 62 proc., a wśród osób w wieku od 35 do 44 lat 52 proc. Osoby powyżej 45. roku życia w większości poparły brexit. W grupie 65+ zrobiło to aż 60 proc. głosujących, co dowodzi, że z wiekiem niekoniecznie przybywa rozumu. Przynajmniej w Wielkiej Brytanii.

W Polsce akurat pod tym względem jest…
Więcej: efaktyimity.eu

Artykuł pochodzi z numeru tygodnika Fakty i Mity

Joanna Senyszyn

Kobieta, która się Kościołowi nie kłania, ateistka, feministka, profesorka, rektorka, dziekanka, promotorka, posłanka, europosłanka, działaczka społeczna, obrończyni uciśnionych, felietonistka, blogerka, autorka aforyzmów i limeryków, matka terminów: „kaczyzm”, „Rzeczpospolita Obojga Kaczorów”, „katole”, „kaczoprawica”, „PiSokrzyżowcy”, stara komuszyca i wczesna solidaruszyca. Dwukrotna laureatka „Lustra Szkła Kontaktowego” (TVN24) dla najbardziej lubianego polityka. W „Faktach i Mitach” pisze felietony ku pokrzepieniu serc w czasach kaczystowskiej zarazy. (Szanowana przez współpracowników za inteligencję, poczucie humoru oraz celną ripostę – przyp. red.).