Była zakonnica z Indii jest głodzona przez przełożonych. Ma to być karą za ujawnienie skandalu seksualnego z udziałem miejscowego biskupa.

Lucy Kalapura przez kilkadziesiąt lat służyła jako zakonnica w tercjarze św. Franciszka. W 2018 r. zawiadomiła policję o tym, że przez dwa lata była gwałcona i wykorzystywana seksualne przez bp. Franca Mulakkala. Zeznania zszokowały indyjskich katolików i same zakonnice, które zorganizowały solidarnościowe protesty, domagając się surowego ukarania biskupa i innych zdeprawowanych hierarchów. Jeszcze większe zamieszanie wywołała autobiografia s. Kalapury „Karthavinte Namathil” („W imię Chrystusa”) – książka zawiera brutalne opisy również innych przestępstw seksualnych w Kościele. Sukces dzieła spowodował wydalenie siostry z zakonu.

Była mniszka, nie mając gdzie się podziać, zdecydowała się pozostać w klasztorze. Kalapura – jak pisze dziennik „Hindustan Times” – jest od tego czasu głodzona przez przełożonych, którzy celowo ograniczają jej dostęp do żywności. Kobieta zdecydowała się walczyć z zakonem i zapowiedziała wystąpienie przeciw Kościołowi na drodze sądowej oraz napisanie petycji z prośbą o pomoc do samego Franciszka. Jej starania na niewiele mogą się zdać, bo Stolica Apostolska jest nad wyraz tolerancyjna dla wszelkich nadużyć w Indiach. Przywołany wcześniej bp Mulakkal został jak dotychczas ukarany wyłącznie tymczasowym zawieszeniem.

Tekst pochodzi z numeru 10/2020 tygodnika „Fakty i Mity”

Facebook Comments
Poprzedni artykułProkurator do odstawki
Następny artykułExodus: śmierć pierworodnych (1)
Norman Tabor
Urodziłem się w 1996 roku. Pochodzę z Wybrzeża i przez całe życie mieszkam w województwie zachodniopomorskim. Obecnie kończę studia licencjackie na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. (Głęboko wierzy w to, że zdoła poprawić świat, ale młody wiek usprawiedliwia tę naiwność - przy. red.).