Gminne ministerstwa zdrowia

Swoją polityką zdrowotną PiS udowodniło, że „teoretyczne państwo” się skończyło. I teraz nie ma już żadnego.

Konstytucyjny kawałek: „Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych” to kłamstwo. Nie ma równego dostępu do usług medycznych. Jest za to dwukrotne wyciąganie z kieszeni podatnika pieniędzy na to samo. Najdziwniejsze, że samorządowa „władza publiczna” poczytuje to sobie za robienie dobrze obywatelowi.
Pneumokok dwakroć opłacony
Płock od 1999 r. chwali się, że wysupłuje środki z samorządowego budżetu na lakowanie zębów dzieciom powyżej 7. roku życia i nauczanie uczniów higieny jamy ustnej. Lublin rok temu odtrąbił, że przeznaczył 1,8 mln zł na realizację programu profilaktyki próchnicy zębów dla uczniów lubelskich szkół w latach 2018–2020. Na internetowej stronie magistratu Szczecina stoi, że akcja „Zapobieganie próchnicy wśród dzieci klas VI uczęszczających do szczecińskich szkół podstawowych” jest finansowana przez miasto.
Tymczasem profilaktyka próchnicy jest na stałe wpisana do głównego koszyka świadczeń NFZ. A to oznacza, że dzieciakom fluoryzacja i lakowanie zębów należą się jak ochrona prezydentowi. I powinny być finansowane przez Fundusz w 100 proc. Tymczasem tak nie jest. Bo NFZ winszuje sobie od samorządów za walkę o zęby od 20 do 60 proc. kasy wydanej na opiekę stomatologiczną. (…)

Ale to i tak nic. Przez wiele lat szczepienia przeciw pneumokokom były finansowane przez budżety samorządów, za co dostawały one częściowy zwrot z NFZ. Okazało się, że szczepienia mają sens, bo w Kielcach, które jako pierwsze to sfinansowały, po 10 latach udało się niemal wyeliminować ciężkie choroby, wywoływane przez te bakcyle u dzieci. O ile bowiem jeszcze w latach 2004–2005 do kieleckich szpitali z powodu ciężkiego pneumokokowego zapalenia płuc trafiało 136 dzieci, o tyle obecnie takie przypadki da się policzyć na palcach jednej dłoni.
Już ponad rok szczepienia przeciw pneumokokom przysługują każdemu dziecku w Polsce urodzonemu po 1 stycznia 2017 r. Szczepienia obowiązkowe i nieodpłatne…

Autor Stefan Plonicki
Więcej efaktyimity.pl

Artykuł pochodzi z numeru 12/2019 tygodnika Fakty i Mity