Hucznie obchodzimy 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II. W Polsce i za granicą. Nad popularyzacją jego twórczości pracują zastępy polityków, naukowców, wydawców i pedagogów.

Napisanie książki czy zrobienie filmu o świętym wystarcza, by znaleźć się w centrum zainteresowania. Można więc powiedzieć, że papież Polak jest największym w naszym kraju promotorem kultury. Oraz oczywiście „wielkim artystą”.

„W czasach konsumpcjonizmu pontyfikat Jana Pawła II stawiał na młodzieńczy idealizm” – zachwycał się na łamach włoskiego katolickiego dziennika „Avvenire” reżyser Krzysztof Zanussi. Podkreślił, że jako artysta musi „przypomnieć jego wysiłki na rzecz tego, by przekreślić rozwód Kościoła z kulturą”.

„Zdaniem Jana Pawła II, kultura tworzona jest przez człowieka, dla człowieka, żeby człowiek był bardziej człowiekiem. Jak dotąd nie znalazłem lepszej definicji kultury” – powiedział z kolei wiceminister kultury Jarosław Sellin, przekonany, że na uczelniach powinny powstawać katedry myśli Jana Pawła II.

Jest co badać od strony filozoficznej, socjologicznej i literackiej, bo spuścizna pisana Jana Pawła II przytłacza ogromem. 80 tys. stron druku! Od encyklik do pism filozoficznych. No i wybitnie niepoetyckie poezje i dramatycznie złe dramaty.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments