Kanony bezkarności

Polskie prawo sprawia, że Kościół w Polsce jest instytucją cudowną. Jak trzeba, to coś w nim istnieje, a jak nie trzeba, to nigdy nie istniało. (…)

(…) Żeby to zrozumieć, wystarczy zobaczyć, jak działa kwestia odpowiedzialności w przypadku innych instytucji, czyli tzw. osób prawnych w Polsce. Choćby na przykładzie banku, gdzie jak idzie się założyć konto, to nie podpisuje się umowy z kierownikiem czy dyrektorem oddziału, ale z całą instytucją i za jakiekolwiek naruszenie zasad umowy nie odpowiada pani w okienku czy jej przełożony, ale zarząd banku. Tymczasem w Kościele tak nie ma.

Wyobraźmy sobie, że proboszcz, czyli szef parafii, która według polskiego prawa ma osobowość prawną, sprzedaje hektar ziemi. Według ksiąg wieczystych ma prawo, więc notariusz taką transakcję zaklepuje. Nabywca nie wie jednak, że wbrew umowie właścicielem ziemi nie jest. A to dlatego, że w prawie kanonicznym jak byk stoi, że decyzje finansowe w diecezji musi zatwierdzić biskup. I jak na akcie notarialnym nie ma jego parafki, to transakcja jest z kościelnego punktu widzenia nieważna.
W demokratycznym państwie prawnym nabywcy zapis kodeksu jakiejś grupy wyznaniowej nie powinien interesować. Ale nie u nas! Orzecznictwo Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego co rusz powołuje się w orzeczeniach właśnie na kościelny kodeks kanoniczny. Dlaczego? Bo przepis art. 4 ust. 2 konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską stanowi, że „Rzeczpospolita Polska uznaje osobowość prawną wszystkich instytucji kościelnych terytorialnych i personalnych, które uzyskały taką osobowość na podstawie przepisów prawa kanonicznego”. Żeby było jeszcze mętniej, jest w konkordacie art. 4 ust. 3, według którego „inne instytucje kościelne mogą na wniosek władzy kościelnej uzyskać osobowość prawną na podstawie przepisów prawa polskiego”…

Aut. Stefan Płonicki
Więcej: efaktyimity.eu

Artykuł pochodzi z numeru 0 tygodnika Fakty i Mity

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *