Leon Kruczkowski był jednym z czołowych twórców polskiej lewicy. Przez całe życie walczył o socjalizm.

Twórczość Kruczkowskiego, pisarza, humanisty, działacza społecznego i politycznego, zajęła ważne miejsce w literaturze polskiej. W powojennej Polsce uznano go za klasyka literatury. Jego powieść „Kordian i cham” oraz dramaty „Niemcy” i „Pierwszy dzień wolności” weszły do kanonu lektur szkolnych.

Urodził się 28 czerwca 1900 r. w Krakowie. Był synem introligatora, rzemieślnika-artysty. Wykształcenie otrzymał niehumanistyczne: ukończył Wyższą Szkołę Przemysłową w Krakowie, w której zdobył wiedzę techniczno-chemiczną.
W 1918 r., opuściwszy dom rodzinny i miasto, wstąpił ochotniczo do Wojska Polskiego. W wojsku dosłużył się stopnia podporucznika. W 1918 r. zadebiutował jako literat. Krakowski tygodnik „Satyr” zamieścił jego humoreskę pt. „Niebezpieczna zabawa”, wzorowaną na utworach Kornela Makuszyńskiego.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułCo tam, panie w Watykanie (10)
Następny artykułZwolnieni z zakazu
Artur Cecuła
Teolog protestancki i publicysta. Ukończył studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Jest magistrem teologii ewangelickiej. Z „FiM” współpracuje od 2003 r. Jego zainteresowania koncentrują się wokół Biblii i aktualnych wydarzeń. Mieszka w Krośnie na Podkarpaciu, więc często korzysta z uroku pobliskich Bieszczadów i Beskidu Niskiego. („Guru” polskich ateistów – przyp. red.).