Według Encyklopedii PWN klerykalizm (łac. clericalis – duchowny) to kierunek dążący do zapewnieniaKościołowi decydującego wpływu na życie publiczne, polityczne, społeczne oraz kulturalne.

W państwie demokratycznym nie powinno być miejsca dla jakichkolwiek wyżej wspomnianych przejawów klerykalizacji. A jednak mamy z nimi do czynienia, i to niemal od początku transformacji ustrojowej naszego kraju.

Katecheza

Jednym z pierwszych posunięć episkopatu w porozumieniu z rządzącymi, zmierzających do klerykalizacji życia społecznego, było przeniesienie katechezy do szkół we wrześniu 1990 r. Dzięki poparciu MEN nauka religii stała się bowiem przedmiotem w zasadzie obowiązkowym, bo dla etyki brakowało wówczas nauczycieli. Co gorsza, episkopat zadbał też o to, że lekcje religii odbywają się pośrodku zajęć szkolnych, a dzieci niebiorące w nich udziału muszą ten czas przeczekać w świetlicy lub bibliotece. Decyzja ta doprowadziła do oczywistej stygmatyzacji niekatolików, zwłaszcza że 30 lat temu w niektórych rejonach Polski piętnowało się jeszcze innowierców jako sekciarzy, a niewierzących jako potępionych, zasługujących tylko na piekło. Wprowadzając więc religię do szkół, episkopat nie tylko użył jej jako platformy do walki o przekształcenie szkoły laickiej w szkołę wyznaniową, ale także przyczynił się do dyskryminacji uczniów niewierzących (wystawianie ocen z katechezy na świadectwie), do podziału Polaków na wierzących i niewierzących. Przyczynił się do tego mimo protestów młodzieży oraz nauczycieli w większych miastach przeciwko szkolnej katechezie, a także próśb rodziców, aby lekcje religii odbywały się na pierwszej lub ostatniej godzinie.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułCzerwony intelektualista
Następny artykułDuma przekłuta
Absolwent Seminarium Duchownego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Podkowie Leśnej. Jest żonaty, ma dwie dorosłe córki i syna. Od 35 lat prowadzi działalność kaznodziejsko-duszpasterską w autonomicznych zborach protestanckich. Przez kilka lat prowadził ją również wśród osób uzależnionych od alkoholu. W 2000 r. rozpoczął współpracę z tygodnikiem „Fakty i Mity”, która trwa aż do teraz. Owocem tej współpracy – artykułów, które ukazywały się w „FiM” – jest kilka książek: „Prawda o dogmatach Kościoła katolickiego”, „Przypowieści Jezusa”, „Niepokorni synowie Kościoła”, „Pytania dotyczące Biblii”, „Pytania i odpowiedzi”, „Biblia, wiara, religia” oraz „Świat i Kościół w proroczej perspektywie”. Pasjonuje go biblistyka, historia, archeologia, literatura. Urzeka piękno gór, lasów, przyrody. Wolne chwile lubi spędzać przy dobrym filmie, książce, muzyce. Amatorsko sam gra na gitarze i harmonijce ustnej. (Wspaniale śpiewa! Ma serce anioła i duszę czystą jak woda z najczystszego źródła – przyp. red.).