W czasach zarazy Kościół ma zwiększone możliwości wpływania na wiernych, bo ludzie szukają wsparcia i chętniej niż zazwyczaj korzystają z rad, jak uczynić życie bezpieczniejszym, przyjemniejszym, wartościowszym czy choćby tylko znośniejszym.

Kler powinien promować akcję „zostań w domu”, przekonywać do sąsiedzkiej pomocy, wspomagania szpitali, walki z nasilającą się przemocą domową… Zamiast tego Kościół dba jedynie o własne interesy, czyli władzę i pieniądze. Dzięki zblatowaniu z państwem – coraz skuteczniej.

Kolejne rządzące partie są na usługach Episkopatu Polski. Dają, czego biskupi zapragną, boją się odebrać cokolwiek. Nawet lewica była pod tym względem niezwykle spolegliwa, a PO, PiS, PSL wręcz rywalizowały o względy kleru. W 2015 r. także na tym froncie wygrało PiS i do kościoła toruńskiego ochoczo i całkiem oficjalnie dołączył łagiewnicki. Zawsze był to podział fikcyjny, ale każdej ze stron wygodnie było udawać, że prawdziwy. Za rządów PiS nikt już niczego udawać nie musi. Kaczyński jest u siebie zarówno u Rydzyka, jak i na Jasnej Górze, a na Wawelu nawet podwójnie.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułKryminalna Biblia. Oszustwo żony Potyfara
Następny artykułBergamo – miasto, które umiera
Kobieta, która się Kościołowi nie kłania, ateistka, feministka, profesorka, rektorka, dziekanka, promotorka, posłanka, europosłanka, działaczka społeczna, obrończyni uciśnionych, felietonistka, blogerka, autorka aforyzmów i limeryków, matka terminów: „kaczyzm”, „Rzeczpospolita Obojga Kaczorów”, „katole”, „kaczoprawica”, „PiSokrzyżowcy”, stara komuszyca i wczesna solidaruszyca. Dwukrotna laureatka „Lustra Szkła Kontaktowego” (TVN24) dla najbardziej lubianego polityka. W „Faktach i Mitach” pisze felietony ku pokrzepieniu serc w czasach kaczystowskiej zarazy. (Szanowana przez współpracowników za inteligencję, poczucie humoru oraz celną ripostę – przyp. red.).