Słynny Zbigniew Stonoga opublikował w sieci ponaddwugodzinny film, pokazujący jak na dłoni układ kościelno-państwowy, jaki wyrósł pod rządami PiS.

Ksiądz Tomasz Jegierski, bohater i narrator tego filmu, do 2018 r. pozostawał w zażyłych relacjach z politykami prawicy. Po powrocie z Kanady dał się poznać jako sprawny organizator akcji charytatywnych na Bliskim Wschodzie, szef fundacji, która z łatwością organizowała pomoc materialną i finansową dla uchodźców oraz ofiar konfliktów wojennych na tym obszarze. Dwa lata temu coś się jednak popsuło, czego kulminacją było oskarżenie przez Jegierskiego ojca premiera RP, nieżyjącego już Kornela Morawieckiego, że ten wziął od niego prawie 100 tys. zł pożyczki, której nigdy nie zwrócił. Żeby było ciekawiej, pieniądze miały pochodzić z dotacji udzielonej przez bank jednego z kolegów Morawieckiego juniora, przy czym umowa z bankiem miała być antydatowana. Innymi słowy, Jegierski najpierw wziął kasę, a dopiero potem dostał pisemną umowę.

To jeden z wątków tego obrazu. Ale niemniej interesująca wydaje się kwestia przestępstw seksualnych, jakie według Jegierskiego miały miejsce na początku lat 90. ubiegłego wieku, kiedy ten postanowił po maturze kontynuować naukę w seminarium duchownym. Według jego słów, ówcześni prominentni księża z parafii w Ełku i Olecku mieli go w tym czasie gwałcić i molestować. Samo ełckie seminarium to też – według Jegierskiego – była „sodoma i gomora”, w której rej wodzili późniejsi pupile obecnego ordynariusza diecezji ełckiej, bp Jerzego Mazura.

19 lutego ubiegłego roku Prokuratura Rejonowa w Suwałkach wszczęła w tej sprawie śledztwo, ale według Jegierskiego dziwnie się ono ślimaczy. Być może to skutek nacisków ze strony ks. Stanisława Jóźwiaka, delegata Konferencji Episkopatu Polski, jak i samego prymasa Wojciecha Polaka, żeby Jegierski sprawy nie rozdmuchiwał, bo Kościół i tak ma sporo problemów z pedofilami we własnych szeregach. Ksiądz oczywiście obu panów nagrał i taśmy przekazał Stonodze, a ten je we fragmentach zaprezentował w filmie. Ciąg dalszy zapewne nastąpi.

Facebook Comments