Kukułcze gniazdo

Pracownicy ośrodka w Gostyninie prawdopodobnie prowokują osadzonych do agresji. Mają w ten sposób udowodnić, że ustawa Gowina, pozwalająca na umieszczanie w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie, jest potrzebna.

Jarosław Gowin był dumny ze swojego pomysłu, umożliwiającego umieszczanie sprawców poważnych przestępstw w ośrodku odosobnienia. Wielokrotnie powtarzał, że chodzi o ochronę społeczeństwa przed najgroźniejszymi przestępcami, którzy po odbyciu kary wychodzą na wolność. W jego wypowiedziach jak mantra wracało słowo „bestia”.
Już wtedy, w 2013 r., gdy ustawa wchodziła w życie, środowiska prawnicze biły na alarm. Mówiono, że to bezprawie, że nie wolno karać człowieka tylko za to, że opuszcza więzienie. Bezskutecznie: Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie zaczął się szybko zapełniać. Dyrektorzy więzień, często na wszelki wypadek, kierowali do sądów wnioski o umieszczenie tam byłego już więźnia. Zgodnie z ustawą trafiał na badanie do biegłego psychiatry, ten zaś miał za zadanie stwierdzić, że ów badany na pewno nie popełni w przyszłości żadnego przestępstwa.
– Psychiatra to nie wróżka. Nikt nie wyda takiej opinii – mówi prof. Janusz Heitzman, dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej.
Osadzeni w Gostyninie przebywają tu latami. Bez wyroku. Często jedynie w formie zabezpieczenia, kierowani przez sądy. (…)

W Gostyninie przebywa aktualnie kilku byłych więźniów, którzy zostali tam skierowani w ramach zabezpieczenia, choć żaden przepis tego nie reguluje, a SN określił jasno, że takie postępowanie jest niedopuszczalne. Są tam też osoby, wobec których SN cofnął decyzję o umieszczeniu ich w ośrodku w Gostyninie i skierował do ponownego rozpatrzenia. Siedzą tam więc wbrew woli Sądu Najwyższego. Czy decyzje SN skłonią ministerstwo do zmian w ustawie Gowina?…
Aut. Anna Durka
Więcej: efaktyimity.eu

Artykuł pochodzi z numeru 0 tygodnika Fakty i Mity

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *