Artykuł „Dobre, bo polskie!” Zbigniewa J. Nity („Fakty i Mity” nr 5/2020), dotyczący relikwii św. Faustyny, skłonił mnie do pewnych przemyśleń i zadania sobie pytań, na które nie znam odpowiedzi. Proszę zatem o wyjaśnienie: skąd i z jakiego okresu wywodzi się zwyczaj pozyskiwania relikwii świętych? Jak ten zwyczaj przedstawia się w świetle całej Biblii? Jak ta praktyka postrzegana jest z punktu widzenia kodeksu karnego art. 262, dotyczącego znieważenia zwłok i prochów ludzkich?

Zacznijmy od samego słowa „relikwia”. Słowo „relikwia” (łac. reliquiae – szczątki, resztki) odnosi się do tego, co pozostaje po śmierci świętego. Może nią być zatem zarówno całe ciało świętego, jego części, jak również jego przedmioty osobiste lub mające z nim jakiś fizyczny związek.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułŁupienie najbiedniejszych
Następny artykułFrancja opuszcza Kraśnik. Kolejne efekty „stref wolnych od LGBT”.
Absolwent Seminarium Duchownego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Podkowie Leśnej. Jest żonaty, ma dwie dorosłe córki i syna. Od 35 lat prowadzi działalność kaznodziejsko-duszpasterską w autonomicznych zborach protestanckich. Przez kilka lat prowadził ją również wśród osób uzależnionych od alkoholu. W 2000 r. rozpoczął współpracę z tygodnikiem „Fakty i Mity”, która trwa aż do teraz. Owocem tej współpracy – artykułów, które ukazywały się w „FiM” – jest kilka książek: „Prawda o dogmatach Kościoła katolickiego”, „Przypowieści Jezusa”, „Niepokorni synowie Kościoła”, „Pytania dotyczące Biblii”, „Pytania i odpowiedzi”, „Biblia, wiara, religia” oraz „Świat i Kościół w proroczej perspektywie”. Pasjonuje go biblistyka, historia, archeologia, literatura. Urzeka piękno gór, lasów, przyrody. Wolne chwile lubi spędzać przy dobrym filmie, książce, muzyce. Amatorsko sam gra na gitarze i harmonijce ustnej. (Wspaniale śpiewa! Ma serce anioła i duszę czystą jak woda z najczystszego źródła – przyp. red.).