23 maja 1844 r. miało miejsce objawienie muzułmańskiego wizjonera Bába. Mężczyzna zapoczątkował bahaizm – jeden z najpotężniejszych ruchów „kacerskich” w historii współczesnego mahometanizmu.

Samozwańczy prorok Báb (właśc. Sijid `Alí-Muhammad) szerzył swoje nauki na terenie współczesnej Islamskiej Republiki Iranu i odwoływał się do szyizmu. Sekciarz głosił m.in. rychłe nadejście Mesjasza wszystkich religii monoteistycznych, egalitaryzm społeczny, jednożeństwo oraz wymierzony w mułłów antyklerykalizm. Odważnymi poglądami skierował na siebie ostrze religianckich prześladowań – w 1850 r. zginął w egzekucji wykonanej przez perskich żołdaków.

Władzę nad kacerzami przejął arystokrata Bahá’u’lláh (właśc. Mírzá Husajn `Alí Núrí), którego przed mordem sądowym uratowała tylko interwencja obcych dyplomatów rezydujących w jego kraju. Podczas pobytu w więzieniu, szlachcic doznał łaski objawienia. Dowiedział się z niego, że Bóg powierzył mu rolę zapowiedzianego przez Bábę Zbawiciela. Posłannictwo Bahá’u’lláha przybrało antyfeudalny i antymonarchistyczny charakter, co zaskarbiło mu sympatię rozgniewanych mas ludowych krajów arabskich i Persji. Nie dziwi więc, że bahaici zostali poddani eksterminacji. „Bahaici byli torturowani w najokrutniejszy sposób, z tak bezmiernym okrucieństwem, jakiego świat nie widział” – pisał XIX-wieczny azerski liberał Mirza Kazim Beg.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułUkraina: fabryki dzieci
Następny artykułPiekło byłych chasydów
Norman Tabor
Urodziłem się w 1996 roku. Pochodzę z Wybrzeża i przez całe życie mieszkam w województwie zachodniopomorskim. Obecnie kończę studia licencjackie na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. (Głęboko wierzy w to, że zdoła poprawić świat, ale młody wiek usprawiedliwia tę naiwność - przy. red.).