Zadziwiające, jak dużo energii tzw. ludzie kościoła poświęcają na roztrząsanie wyższości przyjmowania komunii do ust nad komunią na rękę.

W starożytności wierni otrzymywali komunię, czyli tzw. Ciało Chrystusa, do ręki. Zwyczaj wziął się od samego Chrystusa, który podczas Ostatniej Wieczerzy miał właśnie w ten sposób „dawać swoje ciało uczniom”. Dla katolików Jezus nie jest chyba wystarczającym autorytetem, bo od wieków w Kościele katolickim trwa spór na temat sposobów przyjmowania komunii. Temat jak bumerang wrócił w ostatnich dniach za sprawą księdza z bazyliki Trójcy Przenajświętszej w Fatimie, który odmówił starszej kobiecie udzielenia komunii do ust. Jak grzmiały portugalskie media kościółkowe, sprawcą tego „incydentu”, a nawet „skandalu”, jest dyrektor departamentu ds. liturgii ks. Joaquim Ganhao.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułBiblia i zdrowie. Obrzezanie
Następny artykułSataniści z Afryki
Katarzyna Wilk-Wojtczak
Od czterech lat niezmiennie 30-latka. Absolwentka filologii polskiej; z mediami związana od 2012 r. Debiut dziennikarski w gazecie lokalnej „Nowy Tydzień” (woj. lubelskie), gdzie zajmowała się tzw. kryminałką. Okazało się to jednak za mało hardcorowe. Zaliczyła epizody w łódzkim radiu (Parada) i lokalnym dzienniku („Express Ilustrowany”), a od 2016 r. ostrzy pazury na księżach. Chowa je po przekroczeniu progu domu, gdzie zmienia się w troskliwą mamę bliźniaków. Miłośniczka zwierząt i sportu ekstremalnego – ciuchlandy, secondhandy i szmateksy. Lepiej odnajduje się w internecie niż w kuchni, co przyprawia jej męża o kolejne siwe włosy. (Jest prawdziwą Wilczycą, walczącą do końca o swoje, choć zdarza się, że nie ma racji – przyp. red).