Duński dziennik „Politiken” opublikował artykuł pod tytułem „Mimo zamkniętych granic, pracownicy rolni przylatują do Europy Zachodniej: koronakryzys pokazał, jak bardzo Europa Zachodnia jest uzależniona od niewolników z Europy Wschodniej”.

Chodzi mi o sformułowanie „niewolnicy z Europy Wschodniej”. Jest ono z lekka ironiczne, ale w istocie pokazuje stosunek np. Duńczyków do przyjeżdżających na Wyspy Duńskie pracowników z byłych demoludów: miejscowi zdają sobie sprawę z istoty tych relacji, tj. z faktu, że zatrudnia się za pół ceny (lub mniej) ludzi, zmuszonych często do podejmowania prac, które normalnie wykonują niewolnicy, ludzie „drugiego sortu”. A ponieważ duńscy pracodawcy są na ogół „ludzkimi panami”, więc traktują tych swoich „niewolników” po ludzku, tzn. nie okradają ich całkowicie (bo stać ich na to), w weekend pozwalają odpocząć (po dziesięciogodzinnym lub dłuższym dniu pracy przez pięć lub sześć dni w tygodniu), często odzywają się do nich z uśmiechem zmieszanym z pobłażaniem itd. Obecnie najniższa stawka godzinowa w Danii wynosi około 130 koron, według aktualnego kursu jest to około 80 złotych/godzinę. Miejscowa ludność bardzo niechętnie podejmuje tak podle płatne prace; nasi z pocałowaniem ręki pracują za 50–70 koron/godzinę.

W Danii praktycznie nie uświadczysz Estończyka czy Czecha, natomiast polskich lekarzy, pielęgniarki, a zwłaszcza robotników spotyka się na każdym kroku. Podobnie jak Rumunów oraz przedstawicieli krajów bałkańskich. W takim towarzystwie się obracamy i do wspólnego worka jesteśmy przez media i opinię publiczną wrzucani. Wspomniani lekarze i pielęgniarki zarabiają znacznie lepiej, bo nie pracują „u bauera”, ale robotnicy, w tym także rzesze sezonowych robotników rolnych, są takimi niewolnikami, o jakich pisze „Politiken”. A tymczasem premier Mateusz opowiada bzdury, jak to Zachód nas podziwia i nam zazdrości. Tylko tak się dziwnie składa, że nawet Szwedzi, o których zazdrości i podziwie było niedawno głośno, jakoś nie przyjeżdżają do Polski, żeby zarobić na jakie takie życie.

Facebook Comments