Francuski rząd Édouarda Philippe’a podjął decyzję o przesunięciu na 4 października kolejnego referendum w sprawie niepodległości Nowej Kaledonii, jednego z terytoriów zamorskich Francji na Pacyfiku.

Rząd motywuje tę decyzję epidemią COVID-19, ale wiadomo, że w obecnej sytuacji na wyspie Paryżowi jest na rękę każde przesunięcie terminu głosowania. Będzie to już trzecie referendum w sprawie niepodległości. W dwóch poprzednich zwycięstwo odnieśli zwolennicy pozostania przy Francji, ale trzeba podkreślić, że w pierwszym część wyborców opowiadających się za oderwaniem od Francji wyspy zbojkotowała głosowanie.

Nowa Kaledonia, wyspa o powierzchni ok. 17 tys. km kw., leży w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Wszędzie stąd daleko: 1400 km do Australii i 1500 km do Nowej Zelandii. Ludność Nowej Kaledonii składa się głównie z autochtonicznych Kanaków (42,5 proc.), przybyłych z innych wysp Pacyfiku Polinezyjczków (11,8 proc.) i Europejczyków (37,1 proc). Na wyspie znajdują się wielkie złoża niklu i kobaltu, co przez lata determinowało politykę Paryża wobec wyspy. Nowa Kaledonia została ogłoszona kolonią francuską w 1853 r. Początkowo zaczęła służyć jako kolonia karna. Trafił tutaj i dożył swych dni polski powstaniec styczniowy Antoni Berezowski (1847–1916), autor nieudanego zamachu na cara Aleksandra II w Paryżu.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułGlobalna gmina
Następny artykułPrezydent Islandii – 92 proc.
Waldemar Janiec
Obiecujący 63-latek. Internauta. Uczestnik zakładów bukmacherskich. Prenumerator prasy krajowej i zagranicznej. Członek byłego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Nihilista i abnegat, od czterdziestu lat pod cierpliwą opieką żony Danuty, której pomaga dwoje dorosłych dzieci. Bonapartysta i doktor nauk humanistycznych. Dziennikarz. Pracował w Polskim Radiu i w PAP na odpowiedzialnym stanowisku korespondenta w Watykanie przy osobie św. Jana Pawła II. W pamiętnikach napisze, że papież go cenił (co nie będzie prawdą). Nieodznaczony żadnym wysokim orderem państwowym. (Co z pewnością kiedyś się zmieni – przyp. red.).