KK szybko nadrobi straty finansowe, uruchamiając nowe produkty związane z udzielaniem ślubów: dyspensa piątkowa i przyspieszony kurs przedmałżeński.

Kościół katolicki w tempie szybszym niż polska gospodarka odmraża swoje złotodajne biznesy, związane z udzielaniem sakramentów. Okres epidemii spowodował wykruszenie się ślubów z kościelnych rezerwacji. Aby nadrobić straty, kościelni poszli po rozum do głowy i uruchomili nowe produkty sprzedażowe. W połowie kwietnia biskup siedlecki wydał dekret, w którym dopuszcza udzielanie ślubów w piątki. Do tej pory w ten dzień, z racji jego pokutnego charakteru, sakrament nie był udzielany lub też dochodziło do tego tylko w wyjątkowych sytuacjach.

„Wobec nadzwyczajnych racji, o których mowa wyżej, oraz po wyczerpaniu przez nupturientów możliwości ustalenia daty ślubu i wesela w inny dzień tygodnia niż piątek, wyjątkowo udzielam zgody, aby nupturienci, którzy w parafiach na terenie naszej diecezji zgłosili zamiar zawarcia sakramentalnego małżeństwa w miesiącach: kwietniu, maju i czerwcu bieżącego roku mogli zawrzeć sakramentalne małżeństwo i zorganizować przyjęcie weselne w piątek, wyłączając z tego okres Adwentu i Wielkiego Postu” – czytamy w dekrecie biskupa siedleckiego Gurdy.

Nowożeńcy, żeby skorzystać z zapisów dekretu, muszą to zrobić do końca czerwca 2020 r. Warunkiem jest podjęcie przez nich formy pokuty, zwłaszcza uczynków miłości, miłosierdzia i pobożności. Narzeczeni, którzy nie zdążyli wziąć udziału w katechizacji przedmałżeńskiej, mogą zgłosić się do swojej parafii w celu odbycia takiego przygotowania – informuje Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej, dodając, że można je odbyć w przyśpieszonym tempie podczas 10 spotkań, a nawet na spotkaniach indywidualnych z proboszczem. Fala nowych procedur kościelnych przebiega sprawnie i ani się obejrzymy, jak KK odrobi z nawiązką miesięczny przestój.

Facebook Comments