Ostry dyżur serca Jezusowego

Fajnie trafić do szpitala, którego patronem jest miłośnik samobiczowania albo orędowniczka terapii bólem.

Świeckość państwa polskiego polega i na tym, że w zgodzie z prawem w każdym szpitalu, gdzie jest więcej niż 70 łóżek, dyrektor ma obowiązek zatrudnić kapelana.

Uzdrawiani św. Rafałem
W kraju, którego ustawa zasadnicza stanowi o nieprzymuszaniu do praktyk religijnych, jak nas przejedzie samochód, to lądujemy w szpitalu, nie dość że z etatowym księdzem, to na dodatek o imieniu kogoś, kogo imię byłoby do przyjęcia jedynie w nazwie kościoła, np. w Szpitalu Powiatowym im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej. Dyrektorzy szpitali z religijnymi patronami na temat nazwy swojej placówki oficjalnie rozmawiać nie chcą, ale nieoficjalnie twierdzą, że większości pacjentów taki święty robi dobrze. Tak jak obecność księdza. Dlaczego tak się dzieje i czy na pewno pacjentom w noszących święte nazwy szpitalach się poprawia, nikt nie jest w stanie powiedzieć, bo – rzecz jasna – nikt nigdy czegoś takiego nie badał.

Tak samo jak tego, czy pacjent ma świadomość, pod czyją opiekę trafia, gdy pakują go do łóżka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Rafała w Czerwonej Górze koło Kielc. A szkoda, bo na pewno chory taki ucieszyłby się wiedząc, że tenże św. Rafał to nie kto inny jak sam archanioł Rafał. A jego imię oznacza „Bóg uzdrawia”.

Inna sprawa, że wielu chorych najczęściej nie wie, że szpital nosi jakieś dumne katolickie miano. I pewnie nie od rzeczy byłoby wręczanie przy przyjmowaniu do placówki ulotki z żywotem świętego patrona. Wtedy chorujący w Szpitalu Specjalistycznym św. Łukasza w Końskich albo w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie wiedzieliby, że jak mają problem niewymagający działań chirurgicznych, to winni się mieć na baczności. Bo medycznie św. Łukasz opiekuje się chirurgami tylko…
Aut. Stefan Płonicki
Więcej: efaktyimity.eu

Artykuł pochodzi z numeru 07/2019 tygodnika Fakty i Mity

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *