Od czasu, kiedy cesarz Konstantyn wyniósł chrześcijaństwo do rangi religii państwowej, a biskupi Rzymu sformułowali teorię o nadrzędności władzy duchowej nad świecką, papiestwo dążyło do podporządkowania sobie całego świata chrześcijańskiego.

Jak na te zapędy odpowiedzieli czołowy monarcha w Europie, król Francji Filip Piękny (1285–1314) oraz rodzące się antyfeudalne i laickie ruchy społeczne?

Opór króla Francji

Na roszczenia do nieograniczonej władzy do cna zepsutego papieża Bonifacego VIII zareagowali zarówno władcy Niemiec, jak i Francji. Szczególną rolę w tym konflikcie odegrał król Francji Filip Piękny. On to bowiem zdecydowanie sprzeciwił się zaborczej polityce papieża i poważył się m.in. opodatkować kler, na co papież zareagował wydaniem dwóch bulli „Clericis laicos” (1296 r.) i „Ausculta Fili” (1302), w których zakazał duchownym płacenia podatków na rzecz króla, a Filipowi zagroził ekskomuniką, zarzucając mu, że nadużywa władzy i szkodzi interesom Kościoła.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułWirus w Bożym Ciele
Następny artykułKolejna babka
Bolesław Parma
Absolwent Seminarium Duchownego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Podkowie Leśnej. Jest żonaty, ma dwie dorosłe córki i syna. Od 35 lat prowadzi działalność kaznodziejsko-duszpasterską w autonomicznych zborach protestanckich. Przez kilka lat prowadził ją również wśród osób uzależnionych od alkoholu. W 2000 r. rozpoczął współpracę z tygodnikiem „Fakty i Mity”, która trwa aż do teraz. Owocem tej współpracy – artykułów, które ukazywały się w „FiM” – jest kilka książek: „Prawda o dogmatach Kościoła katolickiego”, „Przypowieści Jezusa”, „Niepokorni synowie Kościoła”, „Pytania dotyczące Biblii”, „Pytania i odpowiedzi”, „Biblia, wiara, religia” oraz „Świat i Kościół w proroczej perspektywie”. Pasjonuje go biblistyka, historia, archeologia, literatura. Urzeka piękno gór, lasów, przyrody. Wolne chwile lubi spędzać przy dobrym filmie, książce, muzyce. Amatorsko sam gra na gitarze i harmonijce ustnej. (Wspaniale śpiewa! Ma serce anioła i duszę czystą jak woda z najczystszego źródła – przyp. red.).