Według Kościoła katolickiego Wielkanoc to najważniejsze „chrześcijańskie święto upamiętniające zmartwychwstanie Chrystusa. Święto to wiąże się z żydowską Paschą (hebr. pesach), gdyż według Ewangelii ostatnie dni życia Jezusa mają związek z Paschą” (Encyklopedia biblijna, s. 1336). Jak więc doszło do tego, że Kościół zaczął obchodzić to święto w innym czasie niż Jezus Chrystus?

Zanim odpowiemy na to pytanie, warto najpierw zwrócić uwagę na samą Paschę. Według Biblii bowiem święto Paschy upamiętnia nie tylko dramatyczną historię wyzwolenia narodu żydowskiego z Egiptu (Wj 12), ale także śmierć Jezusa z Nazaretu. Jest więc czasem refleksji zarówno nad historycznymi wydarzeniami, jak i nad własnym stanem duchowym. Jest wezwaniem do wolności, do odrzucenia wszelkich przejawów bałwochwalstwa, przesądów, zabobonów, skostniałych systemów religijnych i duchowych ograniczeń. Wszyscy bowiem powołani jesteśmy do wolności i nie powinniśmy godzić się na jakąkolwiek formę zniewolenia (1 Kor 7,23; 2 P 2,19).

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułCynizm i geniusz Kaczyńskiego
Następny artykułKoronawirusowe osobliwości
Absolwent Seminarium Duchownego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Podkowie Leśnej. Jest żonaty, ma dwie dorosłe córki i syna. Od 35 lat prowadzi działalność kaznodziejsko-duszpasterską w autonomicznych zborach protestanckich. Przez kilka lat prowadził ją również wśród osób uzależnionych od alkoholu. W 2000 r. rozpoczął współpracę z tygodnikiem „Fakty i Mity”, która trwa aż do teraz. Owocem tej współpracy – artykułów, które ukazywały się w „FiM” – jest kilka książek: „Prawda o dogmatach Kościoła katolickiego”, „Przypowieści Jezusa”, „Niepokorni synowie Kościoła”, „Pytania dotyczące Biblii”, „Pytania i odpowiedzi”, „Biblia, wiara, religia” oraz „Świat i Kościół w proroczej perspektywie”. Pasjonuje go biblistyka, historia, archeologia, literatura. Urzeka piękno gór, lasów, przyrody. Wolne chwile lubi spędzać przy dobrym filmie, książce, muzyce. Amatorsko sam gra na gitarze i harmonijce ustnej. (Wspaniale śpiewa! Ma serce anioła i duszę czystą jak woda z najczystszego źródła – przyp. red.).