Piekło kobiet jest bękartem klerykalizmu, poczętym ze zbiorowego gwałtu dokonanego w okresie transformacji przez duchowieństwo i polityków na polskim społeczeństwie.

Na początku lat 90. życie społeczne, polityczne i kulturalne w Polsce zostało całkowicie podporządkowane Kościołowi katolickiemu i jego sutannowym urzędnikom. Trudno jednak mówić, że wahadło historii wychyliło się w drugą stronę, bo i za tzw. komuny krzywda się klerowi nie działa. Układał się z PZPR-owską władzą ku zadowoleniu obu stron. Skoro lud pracujący miast i wsi pragnął religijnego opium, rządzący przymykali oko na jego sutannowych dilerów.

Ustawy Rakowskiego z maja 1989 r. położyły podwaliny pod niewyobrażalne bogactwo Kościoła katolickiego i zapewniły mu uprzywilejowaną pozycję w państwie. Zaowocowało to butą i rozpasaniem kleru. Po upadku PRL, który Kościół przypisał sobie i papieżowi z Wadowic, biskupi zażądali gratyfikacji. W 1990 r. premier Mazowiecki na telefoniczne polecenie prymasa Glempa wyprowadził religię z salek katechetycznych i 1 września wprowadził ją do szkół. Kościelna hierarchia poczuła nie tylko zapach mamony, ale i bezgranicznej władzy. Zwłaszcza że próby rozdzielenia Kościoła i państwa były niczym narodowe powstania – z braku masowego poparcia kończyły się klęską.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Tekst pochodzi z numeru 10/2020 tygodnika „Fakty i Mity”

Facebook Comments
Poprzedni artykułSpirytus na wirusa
Następny artykułKryminalna Biblia. Gwałt na Tamar
Kobieta, która się Kościołowi nie kłania, ateistka, feministka, profesorka, rektorka, dziekanka, promotorka, posłanka, europosłanka, działaczka społeczna, obrończyni uciśnionych, felietonistka, blogerka, autorka aforyzmów i limeryków, matka terminów: „kaczyzm”, „Rzeczpospolita Obojga Kaczorów”, „katole”, „kaczoprawica”, „PiSokrzyżowcy”, stara komuszyca i wczesna solidaruszyca. Dwukrotna laureatka „Lustra Szkła Kontaktowego” (TVN24) dla najbardziej lubianego polityka. W „Faktach i Mitach” pisze felietony ku pokrzepieniu serc w czasach kaczystowskiej zarazy. (Szanowana przez współpracowników za inteligencję, poczucie humoru oraz celną ripostę – przyp. red.).