Jedni myślą, jak poprawić nasze zdrowie, jak pomóc studentom w edukacji, inni, jak ochronić środowisko, czy też pogodzić współżycie ludzi i natury, jeszcze inni główkują nad wymyślną architektoniczną bryłą bądź użytkowym meblem. Kreatywni Polacy sprawiają, że żyje się nam lepiej.
Sculo na cmentarne hieny

Choć określenie „hiena cmentarna” stosowano niegdyś do osób rozkopujących groby, by pozyskać kosztowności, z jakimi pochowano zmarłych, równie adekwatnie można by je zastosować do dawnych medyków, którzy – często nielegalnie – w ten sam sposób pozyskiwali ciała do nauki ludzkiej anatomii. Mogłoby się wydawać, że wszystko to należy do zamierzchłych czasów, ale i dziś studentom medycyny w Polsce zdarza się krążyć po cmentarzach i pytać, czy nie znajdzie się tam jakaś czaszka do zabrania.
Szok? Konieczność. Studentom medycyny nie wystarczy obrazek w atlasie anatomicznym, by później na egzaminie dokładnie wskazać i nazwać wszystkie kości czaszki. Potrzebują eksponatów, a takich zwyczajnie brakuje. Ceny tych sztucznych, które dobrze odwzorowują anatomiczne szczegóły ludzkiego szkieletu, zaczynają się od 1000 zł. Wielu studentów zwyczajnie nie stać na nie. To dlatego Wojciech Bojanowicz, Mikołaj Centkowski i Mikołaj Basza, trzej studenci medycyny, stworzyli Sculo – modele ludzkich czaszek drukowane metodą 3D. Technologią, która im pomogła w opracowaniu idealnego modelu była transformacja zdjęć radiologicznych czaszek pacjentów, na podstawie których generowali trójwymiarowe modele, a następnie rzeźbili detale. Zajęło im to prawie rok, ale okazało się, że było warto. Chętnych na ich anatomiczne modele nie brakuje. Czaszkę wydrukowaną przez Sculo można nabyć za niecałe 350 zł.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments