Dzieci uczy się, że najlepsze są szkolne przyjaźnie, małżeństwa z miłości i porozumienia ponad podziałami. Naiwna wiara trwa, dopóki życie jej brutalnie nie zweryfikuje. Ale nawet wtedy rozstanie z wpojonymi mitami przychodzi z trudem i są bezrefleksyjnie przekazywane potomkom, czyniąc zamęt w głowach kolejnych pokoleń.

Kluczowe jest przekonanie o wierności i stałości jako najcenniejszych wartościach w ludzkim życiu. Słynne Pawlakowe „po co szukać nowego wroga, jak pod bokiem znalazł się stary” z „Samych swoich”, choć dotyczy nienawiści, ma zastosowanie także do przyjaźni i miłości. Ze względu na ulotność i niepewność istnienia, człowiek zawsze szukał ich przeciwieństwa. Stąd przez wieki trwałość jawiła się jako najbardziej pożądana cecha zarówno przedmiotów, jak i stosunków międzyludzkich.

Jeszcze w drugiej połowie XX w. w reklamach zachwalano głównie długotrwałość użytkowania sprzętów. Telewizor, pralka, lodówka miały służyć 20 lat, a Volvo starzeć się razem z nami. Dziś te staromodne zalety są postrzegane jako obciążające. Człowiek doby postmodernizmu pragnie ciągłych zmian, a otoczenie łatwiej zmieniać niż siebie. Stąd wciąż nowe gadżety zastępują kosztowniejszą reorganizację życia. Starość rzeczy i ludzi stała się wstydliwa. Wszechobecny jest kult młodości i nowości.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykuł„Zabawa w chowanego”. Film który musicie zobaczyć!
Następny artykuł„Zabawa w chowanego”. Najnowszy film Sekielskich już jest!
Kobieta, która się Kościołowi nie kłania, ateistka, feministka, profesorka, rektorka, dziekanka, promotorka, posłanka, europosłanka, działaczka społeczna, obrończyni uciśnionych, felietonistka, blogerka, autorka aforyzmów i limeryków, matka terminów: „kaczyzm”, „Rzeczpospolita Obojga Kaczorów”, „katole”, „kaczoprawica”, „PiSokrzyżowcy”, stara komuszyca i wczesna solidaruszyca. Dwukrotna laureatka „Lustra Szkła Kontaktowego” (TVN24) dla najbardziej lubianego polityka. W „Faktach i Mitach” pisze felietony ku pokrzepieniu serc w czasach kaczystowskiej zarazy. (Szanowana przez współpracowników za inteligencję, poczucie humoru oraz celną ripostę – przyp. red.).