W 1925 r. lewica rewolucyjna utworzyła w Sejmie I kadencji Blok Robotniczo-Chłopski, który liczył 17 posłów. Były wśród nich ciekawe postacie: Ballin, Bon, Hołowacz, Szakun, Wojewódzki.
Stanisław Ballin

Stanisław Ballin, pseudonim Stasiek, urodził się 4 lutego 1897 r. w Torkielach. Rodzice jego, bezrolni chłopi, z pochodzenia Białorusini, troskliwie pielęgnowali kulturę polską. Wychowany został w religii katolickiej. Jednak pod wpływem literatury, zwłaszcza dzieł Ernesta Renana i Karla Kautsky’ego, zmienił radykalnie poglądy. W 1914 r. pracował nielegalnie jako nauczyciel ludowy, za co był ścigany przez policję carską. W 1916 r. przystąpił do Białoruskiej Socjalistycznej „Hromady”, a następnie został zwolennikiem PSL-Wyzwolenie.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułPedofilia i aborcja
Następny artykułSeksualne podniety egzorcysty
Teolog protestancki i publicysta. Ukończył studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Jest magistrem teologii ewangelickiej. Z „FiM” współpracuje od 2003 r. Jego zainteresowania koncentrują się wokół Biblii i aktualnych wydarzeń. Mieszka w Krośnie na Podkarpaciu, więc często korzysta z uroku pobliskich Bieszczadów i Beskidu Niskiego. („Guru” polskich ateistów – przyp. red.).