5 kwietnia 1534 r. katolicka armia zaatakowała komunę anabaptystów w Münsterze. Przywódcy heretyków zostali schwytani i spaleni na stosach.

Anabaptyzm narodził się w XVI-wiecznej Szwajcarii, lecz przez lata największą popularnością cieszył się w Czechach, na Morawach i w krajach niemieckich. Heretycy brzydzili się „antychrześcijańskimi obyczajami”, byli rzecznikami purytanizmu, zagorzałymi antyklerykałami oraz quasi-komunistycznymi utopistami.

Teolog i wybitny znawca ruchów reformacyjnych Hans-Jürgen Goertz podaje, że anabaptyści „gardzili złotym naczyniem kultowym, pijąc wino najczęściej z drewnianych kubków i przełamując się chlebem przy kuchennym stole, na pamiątkę ostatniej wieczerzy Jezusa”.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułKronika oblężonego państwa (3)
Następny artykułProcesja ponad prawem
Norman Tabor
Urodziłem się w 1996 roku. Pochodzę z Wybrzeża i przez całe życie mieszkam w województwie zachodniopomorskim. Obecnie kończę studia licencjackie na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. (Głęboko wierzy w to, że zdoła poprawić świat, ale młody wiek usprawiedliwia tę naiwność - przy. red.).