W historii ważne jest to, co zostało zapisane, a nie to, co się wydarzyło.

Polityka historyczna staje się polityczną religią, kultywowaną przez elity rządzące współczesnymi państwami. Kiedyś władca legitymizował swe prawo do panowania wolą Niebios. Chiński cesarz zawsze był ich wysłannikiem i jednocześnie pomostem łączącym ludzi z Niebem. Faraon był uczłowieczeniem bogów i zwykle protektorem kasty kapłańskiej. Polski książę Mieszko intuicyjnie wyczuł, że kończy się czas demokracji plemiennej, czas władców wybieranych demokratycznie przez wiece. Przyjął chrześcijaństwo, bo dzięki niemu wszedł do największego wówczas europejskiego sojuszu wojskowo-politycznego. A jego syn Bolesław został władcą pełną gębą. Koronowanym przez biskupa i pomazanym świętymi olejami. Na znak, że jego władza od Boga pochodzi. I tylko Bóg, żaden tam wiec możnych, może mu ją ewentualnie odebrać.

W praktycznych Chinach system sprawowania władzy był jednoznaczny. Cesarz, wysłannik Niebios, stał ponad wszystkimi religiami i kościołami działającymi w cesarstwie. W naszej chrześcijańskiej Europie panowały dwie władze. Cesarsko-królewska i papieska. Dlatego wielokrotnie dochodziło do konfliktów papież – cesarz, biskup – król.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj


PS. W pierwszej turze zagłosujmy na Biedronia. W drugiej na antydudę.

Facebook Comments
Poprzedni artykułPorąbany arcybiskup
Następny artykułO obrotach ciał kościelnych
Poseł na Sejm RP w latach 1997–2007. Redaktor i felietonista w: „itd”, „Trybunie”, „NIE”, Lewica24. Publikował też w „Przeglądzie Tygodniowym”, „Sztandarze Młodych”, „Przeglądzie”, „Dziś”, Onecie, Strajku, „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, mediach chińskich. Publicysta, komentator radiowy i telewizyjny, scenarzysta, wykładowca akademicki. Autor i współautor ośmiu książek poświęconych kulturze i polityce. Odznaczony medalem Zasłużony dla Kultury „Gloria Artis” oraz „Tęczowym Laurem”, „Srebrnymi Ustami” i „Złotą Odznaką” Stowarzyszenia Filmowców Polskich. (Wielbiciel i znawca orientalnych potraw, w tym trunków – przyp. red).