Pomimo obostrzeń związanych z pandemią prawnicze stowarzyszenie „Ars Legis” nie zrezygnowało z organizacji corocznej celebry Święta Prawników.

16 maja, wzorem lat ubiegłych, z okazji prawniczego święta w kościele św. Anny w Krakowie odbędzie się msza pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa. Poprzedzi ją procesja prawników w togach z dziedzińca kolegiaty do jej wnętrza. Po mszy prawnicy uczczą relikwie swego patrona św. Iwona Hélory’ego – trzynastowiecznego, francuskiego jurysty. Litanię do niego zaśpiewa sopranistka Elżbieta Towarnicka.

W latach ubiegłych w programie tego dziwnego święta znajdowały się odczyty i wykłady, biegi przełajowe, spotkania z kabaretem, turnieje szachowe, występ teatru aplikantów adwokackich, czyli to wszystko, co nie kojarzy się z powagą prawniczą. W tym roku program jest nieco skromniejszy i prawniczej braci musi wystarczyć religijna część świętowania.

Organizatorem tego zjazdu jest stowarzyszenie „Ars Legis”, założone w 2005 r. Zgodnie ze statutem, jest niezależną, apolityczną, nienastawioną na zysk organizacją prawników, pragnących w swoim życiu zawodowym urzeczywistniać ideały swojego patrona św. Iwona, czyli ciągłego doskonalenia się w trudnej sztuce boni et aequi.

Niestety, jak widać nie jest organizacją odciętą od religii, a to słabo wróży niezależności jej członków i sympatyków.

Facebook Comments