Jeszcze w XX, a nawet w XXI w., władzę w państwach obejmowali chrześcijańscy duchowni. Rządy kleru zawsze kończyły się katastrofą.

Często mówi się, że władza w Polsce należy do Kościoła i katolickich duchownych. Nie jesteśmy jednak jedynym skrajnie sklerykalizowanym społeczeństwem, bo najnowsza historia zna wiele przypadków, kiedy pełnia władzy trafiała w ręce księży. Zawsze prowadziło to do tragedii i zrujnowania rządzonych przez nich państw.

Słowacki Hitler

Najbardziej znanym przykładem księdza u sterów władzy jest Słowak Jozef Tiso (1887–1947). Duchowny już w 1920 r. został posłem Partii Ludowej (SLS), która dążyła do rozbicia Czechosłowacji i zaprowadzenia w kraju katolickich porządków. Marginalizowana przez lata SLS prawdziwe wpływy zdobyła pod koniec lat 30. ubiegłego wieku. Słowaccy nacjonaliści zawarli wtedy przymierze z Niemcami i wespół z nimi dążyli do dezintegracji „marksistowskiego” rządu w Pradze, co ziściło się w marcu 1939 r. Ksiądz Tiso stanął na czele kolaboracyjnej Republiki Słowacji i stworzył w niej specyficzny rodzaj katolicko-nazistowskiego totalitaryzmu. „Katolicyzm i narodowy socjalizm mają wiele wspólnego i ręka w rękę pracują dla polepszenia świata” – zapewniał dyktator.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułCzłowiek epoki
Następny artykułFakty (7)
Urodziłem się w 1996 roku. Pochodzę z Wybrzeża i przez całe życie mieszkam w województwie zachodniopomorskim. Obecnie kończę studia licencjackie na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. (Głęboko wierzy w to, że zdoła poprawić świat, ale młody wiek usprawiedliwia tę naiwność - przy. red.).