Poglądy radykalnego działacza politycznego Tomasza Dąbala ewoluowały od agrarystycznych do komunistycznych. Rozczarował się do ustroju odrodzonej Polski i zaczął go zwalczać.

Tomasz Dąbal był postacią znaną i zarazem tragiczną. Był wszechstronnie uzdolniony, a w działalności publicznej często ponosił go temperament, który tłumaczono jego tatarskim pochodzeniem. Za głoszenie swoich przekonań politycznych został, jako pierwszy poseł w II RP, wydany przez Sejm sądom.

Urodził się 29 grudnia 1890 r. we wsi Sobów w pow. tarnobrzeskim. Był synem chłopa – cieśli. Matka z pochodzenia była Tatarką. Uczęszczał do gimnazjum w Dębicy. Lubił dyskutować na tematy religijne, społeczne i polityczne. Już wówczas zastanawiał się, w jaki sposób sprawiedliwiej urządzić świat. Interesujące, że najgorsze oceny otrzymywał z religii. Niebagatelny wpływ na to miały jego rozpolitykowanie oraz krytyczny stosunek do Kościoła i zachowań księży. W 1911 r. Dąbal zaczął studiować w Wiedniu, ale szybko przeniósł się na Wydział Lekarski UJ. W czasie studiów prowadził działalność społeczno-polityczną. Związał się z lewicą w ruchu ludowym.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułPiąta kolumna 15/2020
Następny artykułFakty (9)
Teolog protestancki i publicysta. Ukończył studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Jest magistrem teologii ewangelickiej. Z „FiM” współpracuje od 2003 r. Jego zainteresowania koncentrują się wokół Biblii i aktualnych wydarzeń. Mieszka w Krośnie na Podkarpaciu, więc często korzysta z uroku pobliskich Bieszczadów i Beskidu Niskiego. („Guru” polskich ateistów – przyp. red.).