Redaktor naczelny Dariusz Cychol

Młody, zdolny, dobrze zapowiadający się. Od 35 lat w dziennikarstwie. Dziennikarz agencyjny (PA INTERPRESS, PAP), prasowy (m.in. tygodnik „NIE” – zastępca redaktora naczelnego), telewizyjny (TVP INFO, TVP Regionalna), internetowy (tvp.info, regionalna.tvp.pl, tvpparlament.pl), krótko wykładowca akademicki (socjologia mediów). Wielbiciel nietypowych podróży, zakręconych ludzi i piesków wszelkiej maści. Wróg chamstwa, głupoty i nietolerancji. Bardziej ceni polską wódkę czystą (pod boczek lub słoninkę) niż whisky (pod orzeszki), a jeszcze bardziej niż wódkę lubi wytrawne, zrównoważone wina czerwone; w sporej ilości. (Jak ojciec: wymagający, ale wyrozumiały – przyp. red.).

Sekretarz: Bożena Bednarek

Prywatnie opiekuję się trzema wspaniałymi i ślicznymi prosiaczkami: Lewakiem (ugodowy, spokojny, uwielbia mizianie), Kapitanem Pazurem (awanturnik po przejściach) i Panem Feliksem (rządzi w stadzie) oraz jedną Kotką. W wolnych chwilach manifestuję, przede wszystkim antyfaszystowsko i feministycznie. (Służbowo też opiekuje się prosiaczkami w liczbie przynajmniej 15 – przyp. red.).

Joanna Senyszyn

Kobieta, która się Kościołowi nie kłania, ateistka, feministka, profesorka, rektorka, dziekanka, promotorka, posłanka, europosłanka, działaczka społeczna, obrończyni uciśnionych, felietonistka, blogerka, autorka aforyzmów i limeryków, matka terminów: „kaczyzm”, „Rzeczpospolita Obojga Kaczorów”, „katole”, „kaczoprawica”, „PiSokrzyżowcy”, stara komuszyca i wczesna solidaruszyca. Dwukrotna laureatka „Lustra Szkła Kontaktowego” (TVN24) dla najbardziej lubianego polityka. W „Faktach i Mitach” pisze felietony ku pokrzepieniu serc w czasach kaczystowskiej zarazy. (Szanowana przez współpracowników za inteligencję, poczucie humoru oraz celną ripostę – przyp. red.).

Piotr Gadzinowski

Poseł na Sejm RP w latach 1997–2007. Redaktor i felietonista w: „itd”, „Trybunie”, „NIE”, Lewica24. Publikował też w „Przeglądzie Tygodniowym”, „Sztandarze Młodych”, „Przeglądzie”, „Dziś”, Onecie, Strajku, „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, mediach chińskich. Publicysta, komentator radiowy i telewizyjny, scenarzysta, wykładowca akademicki. Autor i współautor ośmiu książek poświęconych kulturze i polityce. Odznaczony medalem Zasłużony dla Kultury „Gloria Artis” oraz „Tęczowym Laurem”, „Srebrnymi Ustami” i „Złotą Odznaką” Stowarzyszenia Filmowców Polskich. (Wielbiciel i znawca orientalnych potraw, w tym trunków – przyp. red).

Dariusz Kędziora

Jest dziennikarzem i tłumaczem. Zajmuje się przede wszystkim sprawami światopoglądowymi – komentując i oceniając je z ateistycznego punktu widzenia, co w kraju zdominowanym przez religijną większość nie jest częste. Jest prezesem Koalicji Ateistycznej – organizacji, która zabiega o prawa osób niewierzących, a także członkiem założycielem Kongresu Świeckości, grupującym większość organizacji, które stawiają sobie za cel realizację postulatów budowy świeckiego państwa. Jest absolwentem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i jej byłym wykładowcą (Otwarty na długie dyskusje światopoglądowe, nawet jeśli nie uda się ich zakończyć konsensem – przyp. red.).

Kraj: Dariusz Dyrda

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. Autor kilku książek reportażowych, jednej powieści („Operacja Papież”) i kilku sztuk teatralnych napisanych w języku śląskim. Pracował w gazetach ogólnopolskich i czasopismach regionalnych, kierował kilkoma tygodnikami na Górnym Śląsku i w okolicy (m.in. „Wiadomościami Zagłębia”, „Tygodniem w Tychach”). Obecnie jest redaktorem naczelnym Górnośląskiego Tygodnika Regionalnego „Echo” oraz właścicielem miesięcznika „Ślůnski Cajtung”, skierowanego do osób deklarujących narodowość śląską. (Z uwagi na ogólne podobieństwo charakteru i wyglądu przez przyjaciół nazywany jest nazywany „Małpą” – przyp. red.).

Kraj: Paweł Gieorgica

Politolog i socjolog wywodzący się ze środowiska naukowego UW, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej: od asystenta do profesora. Doktor habilitowany nauk humanistycznych o zainteresowaniach naukowych na pograniczu różnych dyscyplin nauk społecznych. Prowadzi w kraju i za granicą badania i wykłady z zakresu politologii, socjologii administracji i zarządzania publicznego. Autor ponad 100 publikacji naukowych. Był m.in. dyrektorem CPS „Dialog”, dziekanem wydziałów różnych uczelni, doradcą ministrów. Obecnie jest wiceprezesem stowarzyszenia PSP Europa i pracuje zawodowo na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. (Gołębie serce skrywane pod maską cynika – przyp. red.).

Kraj: Robert Jaruga

Jest sukcesem reprodukcyjnym ojca Józefa i matki Marii. Skończył dziennikarstwo w Warszawie i nauki polityczne w Hamburgu, wolno mu więc o sobie mówić, że jest prawdziwym hamburgerem. „Fakty i Mity” są kwintesencją jego egzystencjalnej ambiwalencji. Nauka daje nam doskonałe wytłumaczenie rzeczywistości, jednak nie tłumaczy, jaki jest sens życia (fakty). Religia nadaje życiu sens – tylko że jest to fałsz, który niczego nie tłumaczy (mity). Pociesza go, że składa się z inteligentnej materii o masie 1300 gramów (waga mózgu). Martwi, że zliczając masę 7,3 miliarda mózgów zamieszkujących Ziemię wychodzi, że inteligentna materia stanowi pomijalny procent materii nieinteligentnej, z której składa się makrokosmos. (Perfekcyjny w pielęgnacji swej intelektualnej niezależności – przyp. red).

Kraj: Krzysztof Karolczak

Urodził się w głębokim PRL, kiedy I sekretarzem rządzącej PZPR był Władysław Gomułka. Studia zaczął za kolejnego I sekretarza – Edwarda Gierka. Potem był stan wojenny, zakończenie studiów, pozostanie na Uniwersytecie Warszawskim na asystenturze, po czterech latach doktorat i w zasadzie na tym można by zakończyć jego życiorys. Ale może jeszcze coś o pasjach. Pierwszą pasją jest terroryzm (udało mu się napisać pierwszą i jedyną – pomijając tłumaczenia – „Encyklopedię terroryzmu”). Drugą pasją, a w zasadzie miłością, jest Japonia, bo „Japonia jest jak kobieta, z którą nie można wytrzymać, ale bez której nie da się żyć”. (O terrorystach wie więcej niż CIA – przyp. red).

Kraj: Izabela Marczak

Dziennikarka, redaktorka z 20-letnim stażem w mediach, głównie w dziennikach ogólnopolskich wydawnictw, jak Agora i Axel Springer Polska, oraz w mediach elektronicznych. Zajmuje się szerokim spektrum tematów społecznych, innowacjami w nauce oraz ekologią. Redaguje książki. Jest autorką wywiadu rzeki z Michałem Lwem-Starowiczem „Kochanie czy klikanie. Terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn” Wydawnictwa Pascal. (Zdeklarowana miłośniczka zwierząt i życia zgodnie z naturą – przyp. red.).

Kraj: Zbigniew Nita

Dziennikarz związany z „FiM” z przerwami od 2001 r. Mieszka i pracuje na trudnym terenie południowo-wschodniej Polski. Interesuje się tematyką społeczną, gospodarczą, historyczną, mniejszościami narodowymi, religijnymi i wszystkim co nietypowe. Pracował dla wielu regionalnych i ogólnopolskich tytułów prasowych. Charakteryzuje go wrodzona tolerancja na głupotę swoją i innych oraz trudny charakter. (Jedną z jego zalet jest to, że zna swoje wady – przyp. red.).

Kraj: Katarzyna Wilk-Wojtczak

Od czterech lat niezmiennie 30-latka. Absolwentka filologii polskiej; z mediami związana od 2012 r. Debiut dziennikarski w gazecie lokalnej „Nowy Tydzień” (woj. lubelskie), gdzie zajmowała się tzw. kryminałką. Okazało się to jednak za mało hardcorowe. Zaliczyła epizody w łódzkim radiu (Parada) i lokalnym dzienniku („Express Ilustrowany”), a od 2016 r. ostrzy pazury na księżach. Chowa je po przekroczeniu progu domu, gdzie zmienia się w troskliwą mamę bliźniaków. Miłośniczka zwierząt i sportu ekstremalnego – ciuchlandy, secondhandy i szmateksy. Lepiej odnajduje się w internecie niż w kuchni, co przyprawia jej męża o kolejne siwe włosy. (Jest prawdziwą Wilczycą, walczącą do końca o swoje, choć zdarza się, że nie ma racji – przyp. red).

Zagranica: Włodzimierz Galant

Publicysta, dziennikarz, tłumacz, były dyplomata. Od ponad trzydziestu lat mieszka w Danii. Od 1990 r. wieloletni korespondent „Trybuny”, od 1991 r. także tygodnika „NIE”, od 2002 r. współpracownik „FiM”, drukuje okazjonalne w tygodniku „Przegląd”. Jak każdy człowiek, urodził się ateistą. Dość szybko nauczył się myśleć. I tak mu już zostało, chociaż ciągle wierzy w ludzi. (W wolnych chwilach pasjami słucha Radia Maryja – przyp. red.).

Religia: Waldemar Janiec

Obiecujący 63-latek. Internauta. Uczestnik zakładów bukmacherskich. Prenumerator prasy krajowej i zagranicznej. Członek byłego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Nihilista i abnegat, od czterdziestu lat pod cierpliwą opieką żony Danuty, której pomaga dwoje dorosłych dzieci. Bonapartysta i doktor nauk humanistycznych. Dziennikarz. Pracował w Polskim Radiu i w PAP na odpowiedzialnym stanowisku korespondenta w Watykanie przy osobie św. Jana Pawła II. W pamiętnikach napisze, że papież go cenił (co nie będzie prawdą). Nieodznaczony żadnym wysokim orderem państwowym. (Co z pewnością kiedyś się zmieni – przyp. red.).

Religia: Bolesław Parma

Absolwent Seminarium Duchownego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Podkowie Leśnej. Jest żonaty, ma dwie dorosłe córki i syna. Od 35 lat prowadzi działalność kaznodziejsko-duszpasterską w autonomicznych zborach protestanckich. Przez kilka lat prowadził ją również wśród osób uzależnionych od alkoholu. W 2000 r. rozpoczął współpracę z tygodnikiem „Fakty i Mity”, która trwa aż do teraz. Owocem tej współpracy – artykułów, które ukazywały się w „FiM” – jest kilka książek: „Prawda o dogmatach Kościoła katolickiego”, „Przypowieści Jezusa”, „Niepokorni synowie Kościoła”, „Pytania dotyczące Biblii”, „Pytania i odpowiedzi”, „Biblia, wiara, religia” oraz „Świat i Kościół w proroczej perspektywie”. Pasjonuje go biblistyka, historia, archeologia, literatura. Urzeka piękno gór, lasów, przyrody. Wolne chwile lubi spędzać przy dobrym filmie, książce, muzyce. Amatorsko sam gra na gitarze i harmonijce ustnej. (Wspaniale śpiewa! Ma serce anioła i duszę czystą jak woda z najczystszego źródła – przyp. red.).

Styl życia: Joanna Cyterska

Absolwentka filologii polskiej. Od zawsze lubi czytać, gotować, zbierać grzyby, podróżować. Kolekcjonuje książki na temat kuchni i kultury kulinarnej. Próbuje żyć zgodnie z zasadą slow life, przynajmniej od kwietnia do października, gdy mieszka na wsi. Właścicielka Aryi, psa rasy foksterier.(Zna się na kuchni nie tylko teoretycznie, ale i tworzy kulinarne cuda – przyp. red.).

Historia: Artur Cecuła

Teolog protestancki i publicysta. Ukończył studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Jest magistrem teologii ewangelickiej. Z „FiM” współpracuje od 2003 r. Jego zainteresowania koncentrują się wokół Biblii i aktualnych wydarzeń. Mieszka w Krośnie na Podkarpaciu, więc często korzysta z uroku pobliskich Bieszczadów i Beskidu Niskiego. („Guru” polskich ateistów – przyp. red.).

Korekta: Emilia Baranowska

Jest uzależniona od czytania, więc pracuje jako korektorka. Hobbystycznie redaguje książki. Z zaangażowaniem, ale bez spektakularnych sukcesów, namawia wszystkich wokół do jedzenia strączków oraz zieleniny. Nie lubi, kiedy pada deszcz i ludzi, którzy kłamią. Chętnie poznaje nowe miejsca, pije wino i tańczy bachatę. (Jedyna bezbłędna między nami – przyp. red.).