Parafia ze Skarboszewa (gm. Strzałkowo) odzyska ziemię wartą około 2 mln zł. Kościół przypomniał sobie o tym terenie po 70 latach.

Parafia pw. Świętej Trójcy w Skarboszewie ponad 30 hektarów ziemi, które rząd Polski Ludowej zajął dzięki Ustawie o przejęciu dóbr martwej ręki, utraciła w 1950 r. Kościół przypomniał sobie o stracie dopiero po 70 latach, kiedy wartość gruntów skoczyła do 2 mln zł. W 2019 r. parafia skierowała sprawę do sądu i zażądała wydania ziem przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – podmiot zarządzający spornym terenem. Przedstawiciele parafii uparli się, że ziemia nie została znacjonalizowana zgodnie z literą prawa, bo stanowiła tzw. gospodarstwo rolne proboszczów, które – w myśl wspomnianej ustawy – nie mogło zostać przejęte. Na korzyść kościelnych biznesmenów nie wpłynęły jednak wyłącznie kruczki prawne. Błąd urzędników sprzed kilku dekad doprowadził do tego, że parafia pw. Świętej Trójcy dalej widniała w księgach wieczystych jako aktualny właściciel terenu.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułDotacja na bzdury
Następny artykułSyn księdza wygrał w sądzie
Norman Tabor
Urodziłem się w 1996 roku. Pochodzę z Wybrzeża i przez całe życie mieszkam w województwie zachodniopomorskim. Obecnie kończę studia licencjackie na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. (Głęboko wierzy w to, że zdoła poprawić świat, ale młody wiek usprawiedliwia tę naiwność - przy. red.).