Nieznani sprawcy skradli relikwie z kościoła w austriackim Maria-Lanzendorf. Relikwie należały do żyjącego w średniowieczu Leopolda III Świętego.

Złodzieje wtargnęli do świątyni w mieście Maria-Lanzendorf (pow. Wien–Umgebung). Skradli tam relikwie średniowiecznego szlachcica Leopolda III Świętego (zm. 1136 r.), władcy znanego ze sprzyjania Kościołowi katolickiemu i klerowi na terenie Austrii. Średniowieczny możny ufundował wiele klasztorów oraz religijnych zgromadzeń. Sprawcy kradzieży nie przywłaszczyli sobie jednak wyłącznie relikwii św. Leopolda. Zabrali również drogocenne kielichy mszalne i służące w liturgii kadzidła. Kradzież w Maria-Lanzendorf wstrząsnęła katolikami niemal w całym kraju, ponieważ Leopold III Święty już od XVII w. uważany jest za patrona wszystkich Austriaków. Rolę św. Leopolda w Austrii porównać można do roli św. Stanisława Kostki w Polsce. Incydent z relikwiami nie jest pierwszym przejawem antykatolickiej agresji w regionie. Dwa lata temu grupa napastników napadła na łaciński kościół w stołecznym Wiedniu: pobili oni duchownych, zakuli ich w kajdanki i zabrali ze świątyni cenne przedmioty.

Facebook Comments
Poprzedni artykułPastor chronił pedofila
Następny artykułNieświęty żywot św. Pio
Urodziłem się w 1996 roku. Pochodzę z Wybrzeża i przez całe życie mieszkam w województwie zachodniopomorskim. Obecnie kończę studia licencjackie na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. (Głęboko wierzy w to, że zdoła poprawić świat, ale młody wiek usprawiedliwia tę naiwność - przy. red.).