SmartBóg – dziwne gadżety dla katolików

W połowie października w Watykanie zaprezentowano model elektronicznego różańca kompatybilnego ze smartfonami. Ogłoszono, że kosztujące około 100 dolarów urządzenie pozwoli w wygodniejszy sposób pomodlić się za biednych. To jeden z wielu dziwnych katolickich gadżetów, jakie pojawiły się na rynku.

(…) Nowoczesny design, funkcjonalność i kompatybilność z systemami iOS oraz Android – te cechy kojarzone ze smartfonami posiada zaprezentowany w Watykanie i dostępny w przedsprzedaży e-różaniec. Urządzenie, które może być noszone jako bransoletka, posiada 10 hematytowych bądź agatowych paciorków oraz przechowujący dane „smart-krucyfiks” z inskrypcją IHS. Aktywuje się ono, kiedy noszący wykona znak krzyża, a następnie, dzięki synchronizacji z telefonem, łączy się z serwisem o nazwie „Kliknij, by zmówić e-różaniec” („Click To Pray e-Rosary”). Duchowe leniuchy, nie sądźcie jednak, że to urządzenie „samobieżne” i będzie się modlić za was. Po aktywacji właściciel ma do wyboru kilka opcji: różaniec standardowy, kontemplacyjny albo tematyczny w intencji za młodych albo uchodźców (kolejne opcje mają zostać dodane w najbliższych miesiącach).

Gadżet uzyskał oficjalne wsparcie Stolicy Apostolskiej, która przez działalność Papieskiej Ogólnoświatowej Sieci Modlitwy (obchodzącej 175. rocznicę powstania i 10. reaktywacji) mobilizuje katolików do zmierzenia się z duchowymi wyzwaniami stawianymi przed ludzkością i Kościołem. E-różaniec to najnowsza próba przyciągnięcia do siebie młodych osób, niewyobrażających sobie życia bez elektroniki i internetu…

Autor Michał Kostur
Więcej efaktyimity.eu

Artykuł pochodzi z numeru 42/2019 tygodnika Fakty i Mity