19 kwietnia prawosławni obchodzili Wielkanoc. W Polsce, według źródeł cerkiewnych, może być to nawet
pół miliona wiernych.

Większość z nich mieszka na Podlasiu i ma poglądy bliskie lewicy i liberałom. Dla nacjonalistycznej prawicy był to dobry pretekst, żeby nie dać o sobie zapomnieć i zmienić ciągle niekorzystne dla niej, zwłaszcza na Białostocczyźnie, preferencje wyborcze.

Pomysł na to okazał się prosty jak kibolski kij do bejsbola. Jarosław Kaczyński i jego akolici ze Zjednoczonej Prawicy uwiarygadniają się na tym terenie poprzez prawosławnych z dziada pradziada młodzieńców. Jedni są pracownikami biur poselskich posła Adama Andruszkiewicza, wszechpolaka, który „frukty” znalazł w PiS na posadzie wiceministra cyfryzacji, inni to działacze Porozumienia Jarosława Gowina i funkcyjni w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym.

„Białostocki działacz nacjonalistyczny Bartosz Sokołowski, znany z czczenia Łupaszki, udziału w obronie Białegostoku przed marszem równości i palenia kukieł polityków, współpracownik innego białostockiego nacjonalisty, obecnie wiceministra Andruszkiewicza, współpracuje z odwołującą się do prawosławia i mającą duże związki z obecną władzą Fundacji Hagia Marina. Nie wiemy, jak można połączyć czczenie Łupaszki i rzekomo prawosławną fundację, ale radzimy nie wpuszczać ich do domów, gdzie oni teraz próbują się dostać pod pretekstem pomocy starszym ludziom. A nuż zechcą iść śladem swoich idoli” – zaalarmował fejsbukowy profil „Kpt. Romuald Rajs Bury – nie mój bohater”.

25-letni Sokołowski to były przewodniczący podlaskiej Młodzieży Wszechpolskiej. Na chleb zarabia jako jeden z kilku pracowników biur poselskich Andruszkiewicza. Prezesem Fundacji Hagia Marina jest subdiakon polskiej Cerkwi Patryk Panasiuk („Białystok: Obskuranci w natarciu”, „FiM” 11/2020). To członek Porozumienia, bliski współpracownik Stanisława Derehajły, kumpla Jarosława Gowina i wicemarszałka województwa podlaskiego.

Nie mamy nic przeciwko dobroczynności. Tak tylko straszno nam się zrobiło, kiedy wyobraziliśmy sobie naziola z koszyczkiem granatów zamiast święconki. I chyba nie są to wizje pozbawione podstaw.

Facebook Comments