Szkoły przyszłości

Jesteście ciekawi, jak w przyszłości będzie wyglądać polska szkoła? Nie męczcie się dywagacjami. My już wiemy…

Gdyby podobna konferencja odbyła się w normalnej szkole publicznej, jej dyrektor następnego dnia straciłby pracę, a prelegenci mieliby kłopoty z prawem. Żyjemy w kraju, gdzie funkcjonariuszom i wyznawcom Kościoła katolickiego wolno wszystko. Pozwalają sobie na obrażanie drugiego człowieka, innych religii i mniejszości, a zebrani biją im brawo.

chociaż wejście kosztowało 30 zł, w szkolnej auli zebrało się ponad sto osób. Są profesorowie, nauczyciele z innych placówek dydaktycznych, młodzież w różnym wieku, rodzice z maleńkimi dziećmi i siostry zakonne. Wszyscy z niecierpliwością czekają, by w końcu dowiedzieć się od specjalistów, jak powinna wyglądać w Polsce „edukacja bez indoktrynacji” – zagadnienie jak najbardziej na czasie. Spotkanie zorganizowało Kolegium Świętej Rodziny w Łomiankach, czyli szkoła z uprawnieniami placówki publicznej, skupiająca podstawówkę, gimnazjum i liceum. Podtytuł konferencji „Rodzina i szkoła miejscem wolności chrześcijańskiej” budzi wśród zgromadzonych niewielkie wątpliwości. Ale po chwili pryskają i wszystko staje się jasne.

(…) – Pan Bóg jest najlepszym dydaktykiem – tymi słowami, tuż po wspólnej modlitwie, przemawia do zgromadzonych dyrektor szkoły Andrzej Mazan. Po chwili dodaje: – Wolność chrześcijańska jest pełniejsza niż zwykła wolność, ta normalna. Sublimujemy ją. Człowiek o prawym, chrześcijańskim rozumie jest najpiękniejszym stworzeniem świata – mówi.

Według dyrektora, dziecko nie musi się uczyć wszystkiego, wystarczy, że będzie czerpało wiedzę strumyczkami. Po chwili dyrektor zaczyna reklamować własną placówkę:
– Mamy znakomitą kadrę, cierpliwość, wiedzę i potencjał opisywania rzeczywistości. By jeszcze bardziej przekonać do siebie rodziców i potencjalnych uczniów, dyrektor Kolegium Świętej Rodziny snuje plany na przyszłość:

– Obecny system przekazywania wiedzy w Polsce jest dezinformujący, albo dezintegrujący. My robimy to inaczej. Zmieniamy system oświaty…
Autor: Artur Kulikowski

Artykuł pochodzi z numeru 14/2019 tygodnika Fakty i Mity

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *