Politycy przed wyborami, zwłaszcza przerażeni widmem porażki, zachowują się nerwowo, gwałcą pryncypia zdrowego rozsądku. Egzemplifikacją tego może być polski Długopis.

Płynne, puste i okrągłe przemawianie bez kartki zjednało mu podziw części elektoratu, zaowocowało przyrostem uczuć patriotycznych i narodowej dumy. Jeśli to zmieszać z transfuzjami bakszyszy plus, dodać (przeszłą już…) dobrą koniunkturę gospodarczą i „żołnierzy wyklętych”, wszystko uzupełnić niemrawą opozycją – mamy bigos o nazwie reelekcja. Lecz Dudzie brak zdolności myślenia bez kartki. Na kartce ktoś (tuszymy, że najważniejszy stary kawaler Rzeczypospolitej Prezesowskiej) mu napisał: „Jedź do Trumpa”. Politykom czasem pomaga fotka z kimś znanym i celebrowanym; w Polsce te role odgrywali wcześniej panowie Wojtyła i Wałęsa. Lecz by osoba towarzysząca na fotce windowała prestiżowo zainteresowanego, musi mieć pozytywne dokonania, charyzmę i poważanie, pod które to cechy można się podczepić.

Na kartce, z której czerpał instrukcje Duda, było zapewne napisane: „Jeśli ci się uda przywieźć z Waszyngtonu obietnicę rozlokowania w Polsce jednostek wojskowych USA, stacjonujących dotąd w Niemczech, przedstawimy to jako historyczne dokonanie”. Prezydent Notariusz wsiadł w samolot i odleciał. Doradcy nie uprzedzili go, że przedtem ekipy ekspertów z obu krajów muszą dogadać i dopiąć scenariusz porozumienia. Mało, że tego nie uczyniono – Trump nie podjął nawet decyzji, że kontyngent w całości lub w części zostanie przeflancowany do Polski. W impulsie złości postanowił wyprowadzić żołnierzy z Niemiec, gdy kanclerz Merkel oznajmiła mu, że nie pojawi się na waszyngtońskim szczycie gospodarczym G-8, na który Trump (wbrew elementarnej logice i przyzwoitości, wbrew woli wszystkich pozostałych uczestników) postanowił ściągnąć swego faworyta Putina.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments