Motto:
„Co by ludzie na szyi nosili,
gdyby Jezusa utopili?”
Chrześcijaństwo ma szczęście, że w jego początkach ukrzyżowanie było formą hańbiącej egzekucji niewolników, buntowników i niepełnoprawnych obywateli. Akwarium, szubienica, garota, topór, gilotyna byłyby mniej efektownymi symbolami wiary.

A może i nie? Może to jedynie kwestia opatrzenia, osłuchania, przyzwyczajenia, jak z żeńskimi końcówkami zawodów?

W Polsce krzyż jest na pierwszej linii frontu walki ze zwolennikami świeckiego państwa, którzy stanowią wprawdzie 62 proc. społeczeństwa, ale w większości mają do krzyża stosunek ambiwalentny i z rozkosznym uśmiechem pożytecznych idiotów twierdzą, że krucyfiksy im nie przeszkadzają, bo to element kultury i historii, a nie wyłącznie symbol religijny. Takie konformistyczne podejście, jako miłe Kościołowi i jego watykańskim urzędnikom, jest wśród Polaków bardzo rozpowszechnione. Podlane nacjonalistycznym sosem, pleni się jak Polska długa i szeroka i wydaje zatrute owoce.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Facebook Comments
Poprzedni artykułPrzeklęty wirus
Następny artykułProwincjałki (14)
Kobieta, która się Kościołowi nie kłania, ateistka, feministka, profesorka, rektorka, dziekanka, promotorka, posłanka, europosłanka, działaczka społeczna, obrończyni uciśnionych, felietonistka, blogerka, autorka aforyzmów i limeryków, matka terminów: „kaczyzm”, „Rzeczpospolita Obojga Kaczorów”, „katole”, „kaczoprawica”, „PiSokrzyżowcy”, stara komuszyca i wczesna solidaruszyca. Dwukrotna laureatka „Lustra Szkła Kontaktowego” (TVN24) dla najbardziej lubianego polityka. W „Faktach i Mitach” pisze felietony ku pokrzepieniu serc w czasach kaczystowskiej zarazy. (Szanowana przez współpracowników za inteligencję, poczucie humoru oraz celną ripostę – przyp. red.).