Biedne hospicja, bogata telewizja – nie tak powinno być. Ludziom w ostatnich chwilach życia nie w głowie oglądanie TV. Potrzebują leków, ciepła, opieki, bezpieczeństwa, a to wszystko kosztuje.

O fatalnym stanie opieki nad pacjentami chorymi onkologicznie zrobiło się ostatnio głośno za sprawą dwóch miliardów złotych, które Sejm postanowił przeznaczyć na TVP. Media narodowe są ważniejsze niż chorzy. Może dlatego, że nie wiadomo, czy będą jeszcze głosować na jedynie słuszną partię, bo „rak to choroba śmiertelna”? Symbolem walki o pieniądze na telewizję Jacka Kurskiego stał się środkowy palec posłanki Joanny Lichockiej, który pokazała opozycji po tym, jak jej partia – PiS – wygrała głosowanie w Sejmie. Rząd się cieszy, Kurski też, a oddziały onkologiczne i hospicja toną w długach. Tym ostatnim można pomóc, wspierając finansowo ich działalność.

Już wiadomo, że posłanka Lichocka za swoje skandaliczne zachowanie nie będzie ukarana. Jak mówi przysłowie, kruk krukowi oka nie wykole. Rząd mydli wyborcom oczy i ogłasza Narodową Strategię Onkologiczną. Plany są śmiałe. Jeszcze w tym roku nakłady z budżetu państwa na walkę z rakiem, czyli najczęstszym zabójcą Polaków, mają wynieść w sumie 250 mld zł. Zdaniem Fundacji Onkologicznej Alivia, Narodowa Strategia Onkologiczna jest jednak nieprecyzyjna i ogólnikowa. „Dokument, choć zawiera wartościowe pomysły inicjatyw walki z rakiem, nie stanowi logicznej i spójnej całości. Pełen jest ogólników i nieprecyzyjnie określonych mierników sukcesu. W sposób arbitralny buduje hierarchiczną strukturę ośrodków onkologicznych i nie precyzuje sposobu ich współpracy. Nie dostarcza klarownej wizji osadzenia działań w czasie. Zawiera jedynie szczątkowy plan finansowy” – napisano na stronie fundacji.

Dalsza część artykułu dostępna dla posiadaczy prenumeraty cyfrowej. Wykup dostęp już za 4 zł!
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj
Pełny dostęp do treści na 7 dni za 4 zł.
Pełny dostęp do treści na 30 dni za 15 zł.
Pełny dostęp do treści na 90 dni za 40 zł.
Pełny dostęp do treści na 180 dni za 70 zł.
Odblokuj na 7 dni
Odblokuj na 30 dni
Sprawdź
Odblokuj na 90 dni
Odblokuj na 180 dni
Odblokuj
Anuluj

Tekst pochodzi z numeru 9/2020 tygodnika „Fakty i Mity”

Facebook Comments