UOKiK Katowice wszczyna postępowanie w sprawie podejrzenia stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez Archidiecezję Łódzką. Chodzi o cmentarz w Brzezinach.

Sławomir Pawlik, inicjator akcji „Stop cmentarnemu wyzyskowi”, otrzymał informacje od katowickiej delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że ta zajmie się sprawą Archidiecezji Łódzkiej.

– Postępowanie jest już w toku. Zbierane są dowody. Czekamy na efekty – mówi „FiM” S. Pawlik.

To pokłosie ciągnącej się od wielu miesięcy sprawy horrendalnie wysokich cen pochówku na cmentarzu w Brzezinach, którego administratorem jest właśnie Archidiecezja Łódzka. Zaczęło się od podopiecznej Domu Pomocy Społecznej, która została pochowa na ww. cmentarzu pod płotem, obok przenośnej ubikacji. Wszystko dlatego, że pracowników DPS nie było stać na lepsze miejsce. Szum medialny i protesty mieszkańców tylko rozsierdziły łódzką kurię. W liście otwartym do arcybiskupa Grzegorza Rysia podpisanym przez 1 300 osób brzezinianie pytali: „Czy człowiek musi zaciągać kredyty w bankach, żeby móc godnie pochować bliską osobę? Czy także i dla Kościoła my, wierni, jesteśmy tylko wartością materialną?”.

W odpowiedzi otrzymali informację, że pan Sławomir „wprowadził w błąd opinię publiczną” i „posługiwał się nieprawdą” („FiM” 35/2019). Kuria nie miała sobie nic do zarzucenia i wyjaśniała, że jako administrator brzezińskiego cmentarza ponosi koszty wywozu śmieci, koszenia trawy, remontu alejek itp. To miało zakończyć sprawę. Pan Sławomir wraz z innymi mieszkańcami Brzezin skupionymi wokół grupy „Stop Cmentarnemu Wyzyskowi” postanowili interweniować u świeckich władz państwowych, w tym w łódzkim Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Szybko jednak okazało się, że jego dyrektor Tomasz Dec nie znalazł „uzasadnionych podstaw do podjęcia przez Prezesa UOKIK działań w ramach ustawowych kompetencji”.

Czytaj także: „Urząd Ochrony Kościoła i Księży”

Gorliwość, którą dyrektor wykazał w wyszukiwaniu argumentów przeciwko zarzutom wobec Archidiecezji Łódzkiej dzięki wnikliwości „FIM” opisaliśmy szczegółowo w artykule „Urząd Ochrony Kościoła i Księży”. Jak wtedy odkryliśmy, Tomasz Dec był członkiem IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej i obiecywał „ świadczyć pomoc biskupowi diecezjalnemu w jego zadaniu kierowania wspólnotą diecezjalną”.

Tak sprawę przejął katowicki UOKiK. Podobnie jak pan Sławomir z niecierpliwością czekamy na efekty jego pracy.

Facebook Comments
Poprzedni artykułOrganizacja Ghebreyesusa
Następny artykułPodniebny różaniec do walki z wirusem
Od czterech lat niezmiennie 30-latka. Absolwentka filologii polskiej; z mediami związana od 2012 r. Debiut dziennikarski w gazecie lokalnej „Nowy Tydzień” (woj. lubelskie), gdzie zajmowała się tzw. kryminałką. Okazało się to jednak za mało hardcorowe. Zaliczyła epizody w łódzkim radiu (Parada) i lokalnym dzienniku („Express Ilustrowany”), a od 2016 r. ostrzy pazury na księżach. Chowa je po przekroczeniu progu domu, gdzie zmienia się w troskliwą mamę bliźniaków. Miłośniczka zwierząt i sportu ekstremalnego – ciuchlandy, secondhandy i szmateksy. Lepiej odnajduje się w internecie niż w kuchni, co przyprawia jej męża o kolejne siwe włosy. (Jest prawdziwą Wilczycą, walczącą do końca o swoje, choć zdarza się, że nie ma racji – przyp. red).