Wasze kamienice

Przed komisją weryfikacyjną Patryka Jakiego zeznaje sławny adwokat Robert Nowaczyk, uważany za jednego z głównych macherów warszawskiej reprywatyzacji. Obciążając pisowców, w tym szefów CBA i Sasina, wspomina nagle, że jedną z reprywatyzowanych kamienic interesuje się pewien ksiądz i chce ją kupić za 800 tys. zł. Bo to przecież zupełnie normalne, że kapłan uciułał z tacy i rozgląda się za jakimś dochodowym interesem! Jedno wydaje się pewne, jeśli kamienicę kupi ksiądz, komisja Jakiego przyklepie tę reprywatyzację i odpuści sobie wszelkie pomysły zwracania poprzednim właścicielom.

Przepustka do nieba

Ojciec Inkasent bierze wiernych pod włos, apelując o wpłacanie 1 proc. podatku dochodowego na Fundację Nasza Przyszłość: „Wstań z tego fotela, pójdź do ludzi, powiedz znajomym, powiedz rodzinie” (że Rydzyk potrzebuje kasy). „Wykorzystaj telefon i porozmawiaj. Zrób to. Nie popełniajmy grzechu zaniedbania”. Grzechem jest więc nie tylko nieprzekazanie pieniędzy Rydzykowej fundacji, ale także niezawiadomienie rodziny i znajomych, że odbywa się ogólnonarodowa ściepa! Ale oprócz kija (grzech), pojawia się też marchewka (zbawienie wieczne): „To dobro zaniesiemy w wieczność. Gdy staniemy przed Panem Jezusem, powiemy: patrz, Panie, nie mam pustych rąk. Uczyniłem tyle dobra”. Nie zapomnijcie zabrać na Sąd Ostateczny zeznań podatkowych i dowodów wpłaty! Będzie tam niezły tłok, więc św. Piotr może uprościć procedurę: kto nie zna numeru konta Ojca Tadeusza, nie wejdzie do nieba.

Afront dla Rydzyka

Nie wszystko jednak układa się tak, jak zacny redemptorysta by sobie życzył. Dotychczasowy sojusznik Ziobro zrobił mu wielki afront. Mimo że Rydzyk wystosował oficjalny list z osobistym poręczeniem za Bartłomieja M., byłego rzecznika MON, prokuratura zupełnie to zlekceważyła i wystąpiła o areszt dla podejrzanego, a Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu wniosek przyjął i biedny Miś trafił na trzy miesiące za kraty. Złośliwe tabloidy już pokazują, jak ciasną dostał celę. Do czego to podobne, żeby podwładni Ziobry nie liczyli się z opinią Ojca Dyrektora? Wszak jest on prawdziwym autorytetem w takich sprawach, jak korupcja, przekręty, powoływanie się na wpływy i płatna protekcja. A swoją drogą, co ten Miś w sobie ma, że tak go protegują starsi panowie?

Epoka antychrysta

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak jest hospitalizowany w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Pod artykułem tygodnika „Do Rzeczy” na ten temat ukazało się ok. 100 komentarzy, w ogromnej większości nienawistnych, a przy tym tak obrzydliwych, że wywołują odruch wymiotny. „Żydokomuna zdycha”, „Jeden umarł od noża, drugi może pod nożem”, „Nie zapomnijcie w ch… wbić osinowy kołek”, „Nareszcie, mam nadzieję, że ta k… zdechnie, i to szybko. Tego ci życzę, ty lewacka szmato” itp. Nie minęły trzy tygodnie od zamordowania Pawła Adamowicza, a już widać, że chór dramatycznych apeli o powstrzymanie mowy nienawiści trafił w próżnię. Naczelnym „Do Rzeczy” jest konserwatywny katolik Paweł Lisicki, autor książek „Czy Jezus jest Bogiem? Od judaizmu do chrześcijaństwa” i „Epoka antychrysta”, promujący model „mediów tożsamościowych”, dla których nie liczą się fakty, tylko budowanie wspólnoty odbiorców. Uroczą katolicką wspólnotę udało mu się zbudować.

Walka o dusze

Puławy. Radny Ignacy Czeżyk z klubu PiS, były poseł i były dyrektor liceum, domaga się, żeby samorząd przyjrzał się wychowaniu dzieci i młodzieży, zareagował na „zbytnią świeckość” szkolnych ślubowań („One nie uskrzydlają. Nie znalazłem w nich wartości chrześcijańskich”) i zaprosił księży do przeanalizowania „etycznych i ideologicznych znamion” Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Toczy się bowiem „walka o dusze” młodego pokolenia, a Owsiak i jego sojusznicy „tworzą nową religię”. Radny Czeżyk osobiście odkrył zagrożenie, rozmawiając 13 stycznia z wolontariuszami, stojącymi pod kościołem z puszkami. Te dzieciaki „chcą nieść dobro, ale są niedoinformowane”. Nie mają wiedzy np. o chrześcijańskich fundacjach charytatywnych. Radni komisji oświaty uznali jednak, że postulaty uskrzydlonego kolegi Czeżyka są zbyt ogólne i wykraczają poza kompetencje rady miasta. No i nowa religia Owsiaka będzie szerzyć się bez przeszkód.

Krucjata za kapłanów

Koordynacja Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej (jest takie ciało) zainaugurowała krucjatę modlitwy za kapłanów. „Chcemy naszą modlitwą objąć jak największą liczbę kapłanów naszej diecezji” – zapewnia Koordynacja Odnowy. W tym celu publikuje nazwiska i zdjęcia księży, „których otoczyliśmy już naszą modlitwą”. Jest ich 299, lecz nie wiadomo, dlaczego akurat ich wybrano, wzorowo pełnią posługę kapłańską, czy wprost przeciwnie, grzeszą i błądzą, i dlatego wymagają modlitwy? Co najciekawsze, organizatorzy krucjaty na bieżąco informują, kto się modli za wytypowanych księży. Np. 29 stycznia modliło się 116 osób z 25 wspólnot: Dobra Nowina, Dom na Skale, Lumen Christi, Wieczernik, Źródło itd. Były czasy, gdy ludzie wierzyli, że Pan Bóg rejestruje ich modły. A dziś to wszystko załatwia internet.

Z wilgotnych wiatrów

28 stycznia w Kościele obchodzono dzień św. Tomasza z Akwinu (1227-1274). Ogłoszony przez innego świętego, Alberta Wielkiego, „świetnością i kwiatem całego świata”, został nazwany przez kolejnego świętego, papieża Piusa V, Doktorem Anielskim. Kościół zaś nadał mu tytuł Doktora Powszechnego „z racji jego niezrównanej mądrości teologicznej i filozoficznej”. Z jego poglądów wyrósł system filozoficzny nazwany tomizmem, dominujący w Kościele przez kilkaset lat, współcześnie odrodzony jako neotomizm. Z tej okazji warto przypomnieć kilka myśli Akwinaty: „Kobiety są błędem natury z tym ich nadmiarem wilgoci, temperaturą ciała świadczącą o cielesnym i duchowym upośledzeniu; są rodzajem kalekiego, chybionego, nieudanego mężczyzny”; „Wartość kobiety polega na jej zdolnościach rozrodczych i możliwości wykorzystania do prac domowych”, „Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów”. Bez komentarzy.

Kto się w grobie przewraca

Sąd Rejonowy w Toruniu 4 marca rozpatrzy zażalenie na decyzję prokuratury, która odmówiła ścigania z urzędu b. premiera Włodzimierza Cimoszewicza za powyższą opinię o projekcie inwestycji Rydzyka muzeum „Pamięć i Tożsamość”: „Papież się w grobie przewraca, kiedy robią z niego złotego cielca. To jest skandal, żeby w ten sposób obchodzić się z człowiekiem, który miał zupełnie inne zasady i nigdy nie pogodziłby się z tym, żeby dla jego wizerunku wydawać takie pieniądze, zamiast przekazać je tym, którzy ich potrzebują”. Co ciekawe, Cimoszewicza nie ściga osobiście Rydzyk, tylko były poseł Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą, który od lat donosi prokuraturze o przypadkach domniemanej obrazy uczuć religijnych lub zniesławienia kościelnych idoli. Wiele wskazuje na to, że z tego żyje.

Propedofilscy biskupi

Serwis OKO.press publikuje analizę grudniowego sondażu, z którego wynika, że 60 proc. Polaków uważa, że biskupi stają po stronie księży, sprawców przestępstw seksualnych wobec małoletnich, a nie po stronie skrzywdzonych dzieci. Najbardziej wyrozumiali dla biskupów są wyborcy PiS, ale i oni częściej wskazują, że biskupi stają po stronie sprawców (36 proc.). Tylko nieco ponad 17 proc. ankietowanych wskazało, że kościelni hierarchowie stają po stronie ofiar. O tym, że biskupi chronią sprawców najczęściej przekonane są osoby z wyższym wykształceniem, z dużych miast i o największych dochodach. Taką odpowiedź wybrało też więcej mężczyzn (64 proc.) niż kobiet (57 proc.). 72 proc. osób w wieku 40-49 lat uważa, że biskupi wspierają molestujących księży. Najbardziej wyrozumiałe dla biskupów są osoby powyżej 60. roku życia.
B.F.

Facebook Comments