Rosyjscy oligarchowie zarobili na pandemii 62 miliardy dolarów.

W ciągu zaledwie dwóch miesięcy liczba najbogatszych ludzi w Rosji wzrosła ze 102 do 104 osób, zaś ich łączny majątek wzrósł z 392 miliardów dolarów do aż 454 miliardów.

Na całym świecie w marcu doszło do załamania na giełdach, które uderzyło w najbogatszych. Bezpośrednią przyczyną tego stanu rzeczy był z jednej strony upadek porozumienia OPEC plus, zaś z drugiej pandemia koronawirusa. Niezależnie od tego w ciągu ostatnich dwóch miesięcy 25 liderów z rankingu najbogatszych Forbes 2020 wzbogaciło się o 255 miliardów dolarów.

Dobra passa nie ominęła rosyjskich oligarchów. Jak podaje „Forbes”, w oparciu o Forbes Real Time, ich łączny majątek wzrósł o 62 miliardy dolarów: z 392 do 454 miliardów dolarów. W celu oszacowania warunków najbogatszych przedsiębiorców na świecie punktem odniesienia stał się 18 marca. Wynika to z tego, że dokładnie tego dnia giełdy doświadczyły niebywałego spadku, po tym jak tydzień wcześniej Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że rozprzestrzenianie się koronawirusa należy uznać za pandemię. Od tego momentu indeks Dow Jones wzrósł o 23 proc., zaś inkas S&P o 23 proc. Jeśli chodzi o moskiewski indeks giełdowy, to w okresie od 18 marca do 25 maja wzrósł on o niebagatelne 30 proc.

Jak wynika z danych, majątek pięciu najbogatszych Rosjan wzrósł o 22,6 miliarda dolarów i wynosi obecnie 109 miliardów dolarów. Najbardziej na pandemii wzbogacił się numer 1 na liście Forbes 2020 – Władimir Potanin, który jest właścicielem Norilsk Nikiel. Jego fortuna zwiększyła się o kolejne 6,4 miliarda dolarów. Innymi słowy, pieniądz robi pieniądz.

Facebook Comments